natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Na přijetí Finska a Švédska budeme reagovat zrcadlově, vzkázal Putin

  30. června 2022  9:44
  Z přijetí Finska a Švédska do NATO nemá Rusko podle prezidenta Vladimíra Putina obavy, ale na případné rozmístění aliančních jednotek v těchto severských zemích bude podle něj Moskva muset reagovat zrcadlově.  

  Ruský prezident Vladimír Putin | foto: Kremlin.ru

  „Neexistuje nic, čím by nás mohlo členství Finska a Švédska v NATO znepokojit. Pokud chtějí vstoupit, tak prosím,“ citovala Putina agentura Tass.

  Vládce Kremlu ale varoval, že pokud v severských zemích budou nasazeny vojenské jednotky NATO a vznikne tam alianční infrastruktura, bude muset Moskva „odpovědět zrcadlově a vytvořit stejnou hrozbu,“ jaká z těchto území bude podle něj hrozit Rusku.

  Putin tak reagoval na výsledky summitu NATO během tiskové konference v turkmenském Ašgabatu. Jde o jeho první oficiální zahraniční cestu od únorové invaze ruských vojsk na Ukrajinu. V Turkmenistánu se účastní summitu zemí kolem Kaspického moře.

  Severoatlantická aliance na summitu v Madridu rozhodla o pozvání Finska a Švédska ke členství. O vstup požádaly severské země v květnu jako důsledek ruské agresivní politiky.

  Putin naopak odsoudil NATO s tím, že spojenci mají imperiální ambice a prostřednictvím konfliktu na Ukrajině chtějí nastolit svou nadvládu.

  Ruský prezident rovněž odmítl zodpovědnost ruské armády za pondělní útok na obchodní centrum v ukrajinském Kremenčuku, kde zahynulo 20 lidí. „Naše armáda necílí na civilní infrastrukturu,“ řekl Putin. Záběry z místa, výpovědi přeživších i informace úřadů a západních zpravodajských služeb ale takové tvrzení vyvracejí.

  Ruští vojáci podle podle Putina na Ukrajině postupují. Nelze však podle něj říci, kdy „speciální vojenská operace“ skončí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media