natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Společný deštník proti raketám chce pořídit patnáct zemí Evropy včetně Česka

  14. října 2022  15:20
  Celkově patnáct evropských zemí včetně Česka chce společně pořídit nové systémy protivzdušné obrany, které by vytvořily protiraketový deštník proti balistickým střelám a dalším vzdušným hrozbám. Vznik projektu podepsali ve čtvrtek představitelé zemí na okraj schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu.  

  Podpis dohody o vzniku iniciativy ke společnému pořízení systémů protivzdušné obrany NATO. Uprostřed německá ministryně obrany Christine Lambrecht | foto: NATO Photos

  „Tento závazek je dnes ještě důležitější, když jsme svědky nelítostných a nevybíravých raketových útoků Ruska na Ukrajině, zabíjení civilistů a ničení kritické infrastruktury,“ uvedl zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoană.

  Nové systémy, plně interoperabilní a hladce integrovatelné do protivzdušné a protiraketové obrany NATO by podle jeho slov významně posílily schopnosti bránit Alianci před všemi vzdušnými a raketovými hrozbami.

  Iniciativa pod vedením Německa nese název „Sky Shield“. Už v srpnu o projektu během návštěvy Prahy hovořil německý kancléř Olaf Scholz. Iniciativa nijak nemění současné nastavení protivzdušné obrany NATO, má ji však rozšířit a posílit.

  Plán počítá s tím, že by státy společně nakoupily nové systémy protivzdušné obrany, což by umožnilo výrazné rozšíření dosavadního protiraketového deštníku propojením několika systémů a zvýšení ochrany evropských zemí před balistickými raketami či útoky s pomocí bezpilotních letounů.

  Na projektu se chtějí kromě Německa, Česka a Slovenska podílet Británie, Norsko, Maďarsko, Bulharsko, Belgie, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Rumunsko, Slovinsko a Finsko. Zájem má také Estonsko.

  Podle německé ministryně obrany Christine Lambrecht by se v případě nákupu systému protivzdušné obrany mohlo jednat o izraelský systém Arrow 3.

  Definitivní rozhodnutí ovšem ještě nepadlo. Další vrstvu štítu by mohly tvořit střely amerického protiraketového systému Patriot, které už má ve výzbroji Německo nebo Nizozemsko, pořizuje jej Polsko a zájem mají i další země.

  Důležitým kritériem podle Lambrecht bude kompatibilita s NATO. „Jde o interoperabilitu,“ uvedl s tím, že velkou výhodou takového společného nákupu bude nižší pořizovací i provozní cena.

  České ministerstvo nedávno rozhodlo o nákupu protivzdušného raketového systému krátkého a středního dosahu SHORAD. Za a 13,7 miliardy korun pořizuje raketové komplety SPYDER od izraelské státní společnosti Rafael.

  Vojáci mají ve výzbroji rovněž přenosný protiletadlový raketový systém velmi krátkého dosahu RBS-70. Systémy dalekého dosahu od rozdělení Československa k dispozici česká armáda nemá.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media