Týden po začátku povodní, pomáhá na různých místech české republiky zhruba 480 vojáků a 109 kusů techniky. „K pátečnímu večeru také velení armády eviduje dalších 30 požadavků na vyslání vojáků, další žádosti přišly z krajských operačních a informačních středisek. První desítky vojáků začaly při povodních pomáhat přesně před týdnem,“ uvedla armáda na svých stránkách.
Už v pátek 13. září, kdy řeky v nejohroženějších oblastech Moravskoslezského a Olomouckého kraje teprve stoupaly, vyhlásil náčelník generálního štábu pohotovost pro armádní útvary, které přispívají k Integrovanému záchrannému systému. Patří sem například 15. ženijní pluk a vojenské hasičské jednotky.
Do hotovosti byly uvedeny také dva vrtulníky, W-3A Sokol z kbelské základny a Mi-171Š z Náměště nad Oslavou. Už v pátek také vyrazily na žádost starosty Strakonic dvě desítky vojáků z tamějšího 25. protiletadlového pluku pomáhat s budováním protipovodňových zábran ve městě.
Během víkendu se postupně zvýšil počet nasazených armádních vrtulníků ze dvou až na sedm. Všechny stroje – včetně nového amerického vrtulníku UH-1Y Venom – vzlétají z mošnovského letiště. Vrtulníkářům se podařilo evakuovat celkem 54 osob a přepravili 206 tun materiálu.
Úderný americký dron má nový úkol. Monitoruje pro hasiče povodně v Česku |
Ve vzduchu byl také americký bezpilotní stroj MQ-9 Reaper, který pro Hasičský záchranný sbor poskytoval několik dní celkový přehled situace v povodňových oblastech. P
V úterý 17. září vláda schválila vyslání až dvou tisíc vojáků na záchranné a evakuační práce a likvidaci následků povodně. Od tohoto dne tak prudce vzrostl počet jednotek v povodněmi nejpostiženějších oblastech a armáda vyslala také několik sanitek, aby posílily zdravotnické týmy v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Od středy bylo nasazeno téměř 350 vojáků a o den později už bezmála 500 včetně 60 vojáků aktivní zálohy.
S opadající vodou se mění také požadavky – ty jsou nyní primárně úklidové. Vrtulníky monitorují ze vzduchu zasažené oblasti a převáží materiál podle potřeb hasičů. Do obou krajů také vyrazily dva průzkumné týmy, které zjistí situaci v místech, kde by armáda mohla vybudovat provizorní mosty. V tuto chvíli evidují zhruba dvě desítky požadavků.
„Účast Armády ČR umožní mnohem rychlejší poskytnutí pomoci kriticky zasaženým krajům, obcím a jejich obyvatelům. Jak jsme slíbili, uděláme vše pro to, abychom lidem pomohli následky této pohromy zvládnout,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Rozsah zkázy jsme si nedokázali představit, popisují povodně armádní letci |
Vojáci budou mít za úkol pomáhat v nejhůře zasažených krajích a obcích. „Například ženisté by měli být speciálně vyčlenění pro stavbu mostů, což je věc, která je pro obnovení komunikací a pro spojení s odříznutými obcemi naprosto zásadní,“ konstatoval premiér Fiala.
Vláda dala rovněž souhlas Správě státních hmotných rezerv (SSHR) bezplatně poskytnout pohonné hmoty pro potřeby složek integrovaného záchranného systému, Armády České republiky při provádění záchranných akcí a na základě požadavků krizových štábů také bezplatně poskytnou pohotovostní zásoby a zásoby pro humanitární pomoc pro potřeby postižených krajů a obcí.
SSHR také zapůjčí do postižených oblastí ze svých zásob mostní provizoria tam, kde velká voda zničila nebo poškodila důležité mosty. Správa státních hmotných rezerv bude moci také na základě souhlasu poskytnout bezplatnou humanitární pomoc lidem, které povodeň zasáhla.
„Typicky se jedná o lůžka, spací pytle či základní hygienické potřeby. Vláda také aktivuje speciální systém, do kterého vidí starostové, mohou zadat poptávku a Správa státních hmotných rezerv jim to ihned poskytne,“ vysvětlil premiér Fiala.
Předseda vlády ocenil také nabídky konkrétní pomoci, které přicházejí od zahraničních vlád. „Mám v tuto chvíli na stole nabídku asi ze sedmi států včetně Ukrajiny, Izraele, Spojených států amerických. Pomoci chtějí i sousední regiony, pomoc nabídli saský premiér, bavorský premiér, telefonicky jsem dnes hovořil s polským premiérem. Polsko je také zasaženo povodněmi, bavili jsme se o spolupráci našich záchranných systémů, ale i o určitém společném postupu k využití evropských finančních prostředků,“ uvedl premiér Fiala a poděkoval i českým občanům a firmám, kteří se ihned zapojili do humanitárních sbírek pro postižené spoluobčany.