natoaktual.cz

Armáda po třech měsících ukončila nasazení vojáků po povodních

30. listopadu 2024  20:02
Po třech měsících končí nasazení českých vojáků v Olomouckém a Moravskoslezském kraji po ničivých zářijových povodních, potvrdil generální štáb. V postižených oblastech se jich za tu dobu vystřídalo na 5 400. Zachraňovali, odstraňovali následky a stavěli provizorní mosty.  

Povodeň na Jesenicku z armádního vrtulníku W-3A Sokol | foto: Armáda ČR

Vojáci pomáhali v povodněmi zasažených oblastech od poloviny září. Jejich nasazení končí posledním listopadovým dnem, potvrdila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Armáda přitom monitorovala povodňovou situaci od samotného začátku. Příslušníci Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce od první výstrahy analyzovali modely dopadů počasí a změn terénu. Geodetické skupiny sdílely své poznatky s civilními kolegy.

Už 13. září náčelník generálního štábu Karel Řehka uvedl do pohotovosti jednotky, které jsou součástí ostatních složek Integrovaného záchranného systému (IZS) a doplnil je o 15. ženijní pluk a hasičské jednotky. O den později pak aktivoval operační centrum na velitelství pro operace, které mělo na starost plánování a řízení nasazení sil.

Ve stejný den byli nasazeni i první vojáci v terénu. Nejdříve na žádost starosty Strakonic, který požádal o pomoc s plněním pytlů s pískem a odklízením spadlých stromů z cest, o dva dny později pak na žádost hejtmana Olomouckého kraje. Dále pak byli nasazení piloti a záchranáři s celkem pěti vrtulníky z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou a 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Rozsah zkázy jsme si nedokázali představit, popisují povodně armádní letci

Pětice vojáků se strojem W-3A Sokol z 24. základny zachránila z rozbouřené Bělé v Jeseníku a okolních vesnicích 25 lidí. Vrtulníkáři operovali z ostravského letiště Mošnov a poté, co skončili jejich záchranné a evakuační práce, pomáhali s rozvozem humanitární pomoci a transportem lidí.

Vláda nejdříve schválila nasazení až 2 000 vojáků, kteří byli do konce října nasazeni na evakuaci obyvatel, zásobování postižených oblastí vodou a humanitární pomocí, odklízení sutě a naplavenin a stavby provizorních mostů a lávek nebo dezinfekce silnic a domů. Kvůli dalším požadavkům pak kabinet prodloužil nasazení vojáků až do konce listopadu.

V postižených oblastech Moravskoslezského a Olomouckého kraje se za tu dobu vystřídalo na 5 400 vojáků. Na přelomu září a října bylo denně nasazeno až 1 300 vojáků a aktivních záložníků a 300 kusů techniky.

Armádní ženisté a geodeti během uplynulých týdnů vystavěli 22 provizorních mostů a osm lávek pro pěší.

inc natoaktual.cz
zpět na článek