natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Poslední skupinu pilotů čeká výcvik na gripenech

  24. ledna 2006  13:03
  Poslední pětičlenná skupina českých armádních pilotů odletí do Švédska, aby tam absolvovala základní výcvik na nové stíhačky Jas-39 Gripen. Po zhruba desetitýdenním výcviku budou mít české vzdušné síly pro gripeny k dispozici 21 pilotů.  

  "Poslední, v pořadí už čtvrtá, skupina pilotů odletí do Švédská k základnímu přeškolení na gripeny v únoru," řekl mluvčí 21. základny taktického letectva v Čáslavi Michal Prejzek.

  Během desetitýdenního výcviku čeká ve Švédsku na piloty nejen teoretická příprava a simulátory, ale i lety nejprve na dvoumístných gripenech typu B a poté i samostatné starty v jednomístné variantě A.

  Podle Prejzka má poslední pětice pilotů velké zkušenosti z letounu L-159 ALCA a jejich přechod na nový nadzvukový letoun by měl být oproti jejich kolegům snazší. Všichni piloti, kteří se dosud na nové stíhačky ve Švédsku přeškolovali, totiž přecházeli z technicky i avionicky zastaralých stojů MiG-21, které armáda loni z výzbroje vyřadila.

  Po návratu domů absolvují piloti další výcvik na modernějších strojích Jas-39 Gripen C a D, které má ve výzbroji česká armáda.

  Vzdušné síly mají zatím na letoun Jas-39 Gripen vyškolených už osm pilotů. Z toho dva jsou instruktoři, kteří jsou schopni cvičit další kolegy. Dalších osm pilotů už základní výcvik ve Švédsku absolvovalo a v těchto týdnech pokračují ve výcviku na domovské základně v Čáslavi.

  "Švédská strana se zavázala vycvičit dohromady jednatřicet pilotů. Ta rezerva je kvůli tomu, kdyby některý z pilotů přešel na jinou funkci, rozhodl se odejít z armády nebo měl zdravotní potíže," konstatoval Prejzek.

  Česká armáda má od loňska ve výzbroji čtrnáct letounů Jas-39 Gripen. Nové stroje pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika od Švédska pronajala na deset let přibližně za 19,6 miliard korun.

  Český vzdušný prostor začaly gripeny střežit 1. července. V aliančním systému kolektivní ochrany NATINEADS nahradily v nepřetržité pohotovosti dosluhující a zastaralé stroje MiG-21.

  V roce 2005 nalétali čáslavští piloti s novými letouny přes 900 letových hodin. Mají za sebou i několik ostrých startů, když pomáhali civilním letounům, které nenavázaly spojení s řízením letového provozu při přeletu nad Českou republikou.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)