Pád polské stíhačky MiG-29 pilot přežil, obrana vybírá nové stroje

6. března 2019  10:44
Polské úřady stále vyšetřují příčiny pondělní havárie stíhacího letounu MiG-29. Pilot se stihl katapultovat a havárii stroje přežil. Letectvo v reakci zakázalo až do odvolání starty těchto strojů. V polovině února musel jiný ze zastarávajících strojů sovětské výroby nouzově přistát.  
Čeští letci převzali ochranu Pobaltí od svých polských kolegů s letouny MiG-29 (31. srpna 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Slovenské a polské letouny MiG-29 během nácviku na podvečerní hromadný průlet... Letová ukázka slovenského MiG-29 na Dnech NATO v Ostravě Pilot letounu MiG-29 po přistání na mošnovském letišti, kde o víkendu proběhnou... Letoun MiG-29 polských vzdušných sil přistává na mošnovském letišti Střídání na nebi. Americké letectvo předalo ochranu Pobaltí spojencům. Americký... Čeští letci převzali ochranu Pobaltí od svých polských kolegů s letouny MiG-29 Čeští letci převzali ochranu Pobaltí od svých polských kolegů s letouny MiG-29 Čeští letci převzali ochranu Pobaltí od svých polských kolegů s letouny MiG-29 Průlet českých gripenů a polských MiG-29 nad litevskou základnou Šiauliai (31.

K pádu stíhacího letounu MiG-29 došlo v pondělí krátce po startu z 23. základny taktického letectva v Mińsku Mazowieckém. Neovladatelný letoun se zřítil do nedalekého lesa.

Pilot se předtím stihl ze stroje katapultovat a se zraněními byl převezen do nemocnice. K následnému požáru v lese byly vyslány jednotky policie a hasičů z přilehlého města Wegrow a také záchranný vrtulník.

Okolnosti a příčiny události vyšetřuje státní komise pro letectví. „Lety MiG-29 byly zastaveny, dokud nebudou vysvětleny příčiny nehody,“ uvedl generální štáb polské armády.

Fotografie

Letoun MiG-29 polských vzdušných sil přistává na mošnovském letišti
Letová ukázka slovenského MiG-29 na Dnech NATO v Ostravě
Čeští letci převzali ochranu Pobaltí od svých polských kolegů s letouny MiG-29 (31. srpna 2012)
Čeští letci s gripeny převzali ochranu Pobaltí od svých polských kolegů s letouny MiG-29

Zahraniční specializované letecké magazíny upozornily, že jde o třetí vážnou nehodu polských MiGů za poslední rok a půl.

Poblíž stejné základny 18. prosince 2017 havaroval MiG-29. Pilot se nestihl katapultoval, ale pád přežil. Loni v červenci pak došlo u základny Malborku k další havárii. V tomto případě se pilot sice katapultoval, ale zemřel.

Jen přes dvěma týdny, 15. února, musel v Malborku pilot jiného polského MiGu-29 nouzové přistát. Příčiny havárií i potíží se stále vyšetřují.

Stroje MiG-29 slouží v polském letectvu už třicet let. Ministerstvo obrany a velení polské armády je chtělo provozovat současně s flotilou podstatně modernějších stíhacích strojů F-16 ještě dalších deset let.

Prioritou je nahrazení Su-22 a MiG-29

Ještě před pondělní nehodou však ministerstvo obrany oznámilo, že investuje do letectva další miliardy dolarů. Jednou z priorit má být program „Harpia“, který počítá s nákupem stíhaček páté generace. Pravděpodobně strojů F-35. „Prioritou ministerstva obrany je nahrazení postsovětských letadel Su-22 a MiG-29,“ uvedla polská obrana v oficiálním prohlášení.

Nákup dvaatřiceti nových nejmodernějších a drahých letounů má nejen zvýšit schopnosti polských ozbrojených sil, ale také zajistit ochranu země i samotných pilotů. Polská média však obviňují ministra obrany Mariusze Blaszczaka, že i když volá po nákupu nových stíhaček, není schopen řící, kde na ně vezme peníze. Není také podle nich schopen vysvětlit sérii katastrof není schopen vysvětlit a ani dále zaručit bezpečnost pilotů.

Kromě 48 letounů F-16 slouží v polském letectvu kromě letounů MiG-29 také ještě desítky o něco mladších strojů Su-22. Část strojů MiG-29 v polských vzdušných silách přitom pochází z České republiky.

Při rozdělení Československa část připadla Česku a část Slovensku. Zatímco Slováci letouny dosud provozovali a teprve loni za ně vybrali náhradu v podobě letounů F-16, Česká republika je v roce 1995 vyměnila do Polska za vrtulníky Sokol určené pro záchrannou službu.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.