natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Prchající piráti vpluli u Somálska do pasti a vojáci NATO je pochytali

  17. srpna 2012  11:59
  Zatčením šesti pirátů skončila pětidenní operace sil NATO a Evropské unie u somálského pobřeží. Spojenci nejprve překazili pirátům plány na přepadení dalších lodí a pak na ně u pobřeží připravili past, když se snažili uprchnout zpět na pevninu.  

  Zásah proti somálským pirátům (13. srpna 2012) | foto: NATO

  Už 8. srpna odstartovaly válečné lodě NATO a Evropské unie s pomocí průzkumných letounů rozsáhlé pátrání po obchodní lodi. Úřady v somálském přístavu Bossaaso se domnívaly, že by mohla být unesena piráty a použita jako mateřská loď pro nájezdy na velká civilní plavidla.

  O dva dny později podezřelou loď objevila francouzská fregata La Fayette, hlídkující v oblasti pod vlajkou Evropské unie. Ukázalo se, že piráti zřejmě zjistili, že jsou sledováni a na moři přestoupili do jiného "mateřského korábu" Bourhan Nour. Její polohu následující den odhalila německá válečná loď Sachsen s tím, že piráti zřejmě směřují zpátky k pobřeží. O podezřelém plavidlu byly ihned informovány i ostatní protipirátské síly.

  "Zdálo se nám vysoce nepravděpodobné, že by se piráti chtěli vrátit do přístavu Bossaaso. Úřady se tam netají svými úmysly pirátství vymýtit," uvedl velitel protipirátské mise NATO Ben Bekkering. Velitelství ale mělo zprávy o tom, že směrem na východ od přístavu kotví dvě unesené lodě a početné skupiny pirátů mají být ve vesnicích na pobřeží.

  "Očekávali jsme, že se piráti možná vydají tam pro pomoc svých kolegů," popsal situaci Bekkering.

  Přikázal proto, aby se k pobřeží přesunula nizozemská výsadková loď Rotterdam a neprodyšně uzavřela cestu k zálivu, kam piráti směřovali. "Jak se dalo čekat, vpluli do pasti," dodal Bekkering. Oblast blokovalo několik výsadkových člunů a vrtulníky.

  "Neměli opravdu kudy proplout. Po dvou varovných výstřelech se vzdali," konstatoval kapitán nizozemské válečné lodi Huub Hulsker. Šestice zločinců byla zatčena a původní posádka, držená na palubě, osvobozena.

  Vyjednavač pirátů dostal 12 doživotí

  "Je zřejmé, že piráti pociťují stále větší tlak. Je pro ně stále těžší vyplout na širé moře bez povšimnutí a zaútočit na civilní plavidla," řekl velitel alianční mise Bekkering.

  Zásah proti somálským pirátům (13. srpna 2012)
  Zásah proti somálským pirátům (13. srpna 2012)
  Zásah proti somálským pirátům (13. srpna 2012)

  Počet úspěšných pirátských útoků u Somálska se loni díky nepřetržité přítomnosti válečných lodí NATO, EU a dalších zemí snížil o polovinu. V roce 2010 provedli piráti 45 úspěšných útoků, vloni jich bylo už jen 24. Celkově bylo zaznamenáno 129 útoků, většinu zhatily buď hlídkující lodě NATO, nebo se jim ubránili námořníci na obchodní lodích a tankerech sami.

  Daří se také zadržené piráty dostat před soud. Naposledy v pondělí byl v USA odsouzen Somálec, který za piráty vyjednával při únosu americké jachty loni v únoru. Jachtu S/V Quest i se čtyřčlennou posádkou unesli piráti na cestě z Indie do Ománu. Po čtyřech dnech pak zajaté Američany zastřelili, když je pronásledovalo americké námořnictvo.

  Mohammad Saaili Shibin byl odsouzen za pirátství, únos a zadržování rukojmí k deseti souběžným doživotním trestům, dvěma po sobě jdoucím doživotním trestům a dvěma dvacetiletým trestům. Měl by také zaplatit náhradu škody ve výši 5,4 milionu dolarů. Jeho právník však oznámil, že se odvolá.

  Kromě Shibina stojí před soudem několik dalších pirátů, kteří se na únosu americké jachty podíleli. Jedenáct z nich již dostalo doživotní tresty, dalším třem, kteří jsou obviněni z vraždy, hrozí trest smrti.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media