natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pentagon poslal nad Koreu neviditelné bombardéry B-2

  28. března 2013  11:32,  aktualizováno  15:32
  Spojené státy opět zareagovaly na severokorejské výhrůžky a vyslaly nad Korejský poloostrov dvojici "neviditelných" bombardérů B-2 Spirit. Stroje schopné nést jaderné zbraně odstartovaly přímo z USA a cvičný přelet nad jižní části poloostrova měl demonstrovat, že jsou schopny čelit korejským hrozbám i přes oceán.  

  Americký bombardér B-2 Spirit | foto: USAF

  Cvičný let byl součástí společných manévrů USA a jihokorejské armády Foal Eagle, které mají trvat až do konce dubna.

  Bombardéry s technologií "stealth" znesnadňující zachycení radary vystartovaly z mateřské základny Whiteman v Missouri a nad Korejský poloostrov musely urazit přes 10 400 kilometrů. Na blíže nespecifikované cíle na území Jižní Koreje odhodily cvičnou munici a vrátily se zpět, uvedlo v prohlášení americké velení.

  "Ukazuje to schopnost a vůli Spojených států vést přesné, rychlé údery na velkou vzdálenost," citovala prohlášení americká média včetně zpravodajské stanice CNN. "Bombardér B-2 je důležitým prvkem stálého a robustního amerického odstrašujícího vojenského potenciálu v asijsko-pacifické oblasti."

  Jde o další demonstraci síly, ke které se Spojené státy odhodlaly kvůli výhrůžkám ze strany KLDR. Už několikrát nad Korejský poloostrov k cvičným misím Pentagon vyslal strategické bombardéry B-52 Stratofortress.

  Hrozby z Pchjongjangu

  Napětí na Korejském poloostrově stále roste. V odvetě za další sankce za prosincové vystřelení balistické rakety a únorový, v pořadí již třetí, jaderný test komunistický Pchjongjang pohrozil Washingtonu jaderným útokem a vypověděl dohody o neútočení s Jižní Koreou.

  B-2 Spirit

  Posádka: 2
  Rozpětí: 52,12 m
  Délka: 20,9 m
  Výška: 5,1 m
  Hmotnost prázdného stroje: 71 575 kg
  Vzletová hmotnost: 152 634 kg
  Pohon: 4× dvouproudový F118-GE-100
  Maximální rychlost: Mach 0,85 (915 km/h)
  Dostup: 15 000 m
  Dolet: 12 000 km

  Zdroj: USAF

  Spojené státy na hrozby reagovaly velkým společným cvičením s Jižní Koreou a posílením své protiraketové obrany. Severokorejský režim napětí ale vystupňoval tím, že odstřihl přímou vojenskou telefonickou linku k jižnímu sousedovi, zamířil údajně své rakety na americké základny na ostrovech v Pacifiku i na americkém kontinentě a pohrozil preventivním jaderným útokem.

  Washington a Soul mají plán

  Americký ministr obrany Chuck Hagel se ve středu večer telefonicky spojil se svým jihokorejským protějškem Kimem Kwan-jinem. Ujistil ho, že Spojené státy jsou "odhodlány svého jihokorejského spojence bránit", potvrdil mluvčí Pentagonu George Little.

  Metoda odstrašování zapadá do zvláštního plánu, na kterém se před týdnem Washington dohodl se Soulem. Spojené státy mají v Jižní Koreji dlouhodobě na 28 tisíc vojáků. Speciální dohodu o společném postupu proti severokorejským provokacím podepsal velitel amerických sil v Koreji generál James Thurman a šéf sboru náčelníků jihokorejské armády Seung-jo Jung.

  Zahrnuje pohotovostní plány, postupy konzultací a akcí, které umožní pružně reagovat na kroky KLDR, informoval Pentagon. Obě strany na dokumentu pracovaly několik měsíců a podnětem k jeho zpracování byly události z listopadu 2010, kdy severokorejská armáda dělostřelecky ostřelovala jihokorejský ostrov Jonpchjong. Při útoku tehdy zemřeli čtyři lidé.

  B-2 po dvaceti letech

  Neviditelné stroje se vydaly nad Korejský poloostrov přesně dvacet let od svého zařazení do výzbroje armády USA. Víceúčelový strategický bombardér může díky technologii "stealth" snadno pronikat i nad velmi dobře střežená území. Konstrukce je převážně z uhlíkových kompozitů a omezuje na minimum množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů. Tomu přispívají i speciální nátěry na povrchu.

  Letoun byl navržen jako náhrada za bombardéry B-1 Lancer a vývoj stál podle různých odhadů 20 až 25 miliard dolarů. Americké letectvo si objednalo 135 těchto strojů, nakonec byla objednávka snížena a vyrobeno pouze 21 strojů. B-2 Spirit je tak považován za jeden z nejdražších letounů vůbec. Cena jednoho stroje přesahuje 1,1 miliardy dolarů.

  Ve službě je dnes 20 strojů, z toho jeden testovací. O jeden letoun s označením Spirit of Kansas Američané přišli, když se 23. února 2008 zřítil po startu z Andersenovy základny na Guamu. Letouny byly poprvé nasazeny během operace Allied Force v roce 1999 v Kosovu. Z mateřské základny v Missouri létaly k ničení srbských cílů a zpět bez mezipřistání, jen s tankováním za letu. Nasazeny byly také v Afghánistánu a Iráku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media