„Obdržel opakovanou nevyžádanou nabídku na odkup ze strany společnosti Czechoslovak Group (CSG) pana Michala Strnada. Tuto nabídku však zdvořile odmítl. Rozhodl se, že v nadcházejících desetiletích bude nadále rozvíjet holding PBS samostatně a s důrazem na dlouhodobý růst a inovace,“ uvedla marketingová ředitelka firmy Monika Hrubalová v tiskové zprávě.
V roce 2025 společnost očekává tržby 2,8 miliardy korun. V posledních letech stále více angažuje v odborných mezinárodních technických a vývojových projektech a rozšiřuje své portfolio o další inovativní technologie.
Firma z Vysočiny aktuálně spolupracuje na vývojových projektech s americkým gigantem Lockheed Martin a připravuje s podporou české vlády další významný program s globálně uznávanou společností proudových motorů Pratt & Whitney.
Strojírenská PBS obecně platí za špičkového světového výrobce hi-tech pohonných jednotek a komponentů pro letecký průmysl, ale také například dodává kryogenní zařízení do unikátního urychlovače částic CERNu. O speciální technologie do systémů pro zkapalnění inertních plynů se zajímají rovněž přední letečtí výrobci. Vyrábí rovněž pomocné energetické jednotky pro letadla a vrtulníky, tedy zjednodušeně startéry pro hlavní motory letadel či vrtulníků.
Jako jediná v Česku také vyrábí proudové motory. V současnosti hlavně pro bezpilotní stroje, které létají po celém světě. Firma momentálně patří k významným dodavatelům pro krajinský obranný průmysl. V září například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil projekt nového dronu Paljanycja, jehož motor vyrábí právě PBS.
Úspěšně rozvíjí společné projekty s ukrajinským leteckým výrobcem Ivčenko Progress a dodává své produkty také izraelskému obrannému koncernu Rafael. Kromě těchto strategických partnerství PBS nedávno zahájila výrobu dílců v Indii a rozšiřuje své výrobní kapacity v USA, kde plánuje dodávat i pro potřeby americké armády.
Strojírenská společnost se dostala letos na jaře do podezření, že se její motory dostaly do íránských sebevražedných dronů Šahíd, které Rusko každodenně používá k útokům na Ukrajinu. Firma obvinění odmítla a vyšetřování později ukázalo, že šlo o napodobeniny.
Globální průmyslová a technologická skupina CSG, jejímž majitelem je český podnikatel Michal Strnad, je největším společností českého obranného průmysl a dávno přesáhla tuzemské hranice. Klíčové výrobní závody má kromě Česka také na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Indii, Británii a v USA a své výrobky vyváží do celého světa.
Do skupiny patří například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis Pardubice. Ve společnostech začleněných do skupiny CSG a v propojených společnostech pracuje více než 10 000 lidí a konsolidované tržby skupiny loni dosáhly 1,73 miliardy eur, tedy přes 46 miliard korun.