V zakázce na pásové obrněnce pokračují všichni čtyři uchazeči

16. července 2019  20:57
Do další fáze jednání o dodávkách 210 pásových obrněnců pro českou armádu postoupili všichni čtyři výrobci, které ministerstvo obrany před časem oslovilo. Písemně se zavázali splnit všech 16 takzvaných "nepřekročitelných" podmínek, které obrana v zakázce za více jak 50 miliard korun má.  
Obrněná vozidla české armády během cvičení Sabre Junction II v německém Hohenfelsu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Všechny společnosti se písemně zavázaly ke splnění všech armádou a ministerstvem stanovených nepřekročitelných požadavků,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podmínek je celkem 16.

Ministerstvo před časem oslovilo čtyři už předem vybrané výrobce. Britsko-švédského výrobce BAE Systems, který nabízí české armádě vozidla CV90, konsorcium PSM, tedy společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme s obrněncem Puma. Dále pak firmu General Dynamics European Land Systems (GDELS), která české armádě mimochodem dodala kolové obrněnce Pandur, nyní nabízí vozidla ASCOD, a německý Rheinmetall pak samostatně s vozidlem Lynx.

Hodnotící komise podle Pejška doporučila, aby náměstek ministra pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha v pondělí 15. července odeslal všem uchazečům oznámení o přijetí jejich žádosti o účasti v řízení na dodávky obrněnců i s konkrétním vyjádřením.

Výrobci poté obdrží výzvu k podání předběžné nabídky, na základě které by měly zaslat konkrétní předběžnou nabídku na 210 kusů pásových obrněnců přesně podle armádních parametrů.

Za klíčové požadavky armáda označila hned několik parametrů. Vozidlo by mělo uvézt celkově jedenáct vojáků (3 osádka + 8 výsadek), mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů, kulomet i protitankové řízené střely. Zároveň by součástí kontraktu měly být zhruba tři desítky servisních a dílenských vozidel na kolovém podvozku.

Podstatnou roli při výběru bude hrát, kromě ceny a technických požadavků, které po nových vozidlech bude požadovat česká armáda, také zapojení českých firem do výroby. Mělo by to být minimálně 40 procent z nabídkové ceny zakázky. Výrobce by měl také přistavit plně funkční vozidlo k důkladnému testování.

Zároveň ministerstvo vybralo právní firmu, která bude ministerstvu obrany v tendru radit. Ministerstvo bude chtít například pomoc s přípravou smlouvy. Výběrové řízení vyhrála Advokátní kancelář Brož, Sedlatý, který nabídla cenu právních služeb 949 korun za hodinu práce. Účastníci řízení ale se nyní mohou ještě proti výsledku odvolat. Výběr právního poradenství byl už dvakrát zrušen kvůli chybám v zadávacím procesu. Postup napadly firmy, které v soutěži neuspěly. Naposledy se výtky týkaly požadavku na mezinárodní zkušenosti zájemců o zakázku.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.