natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Parkanová: Americká základna by chránila i nás

  11. ledna 2007  10:21
  Je desátým ministrem obrany České republiky. Dosud tento post zastávali vždy muži. "Pokud jedním z deseti ministrů obrany je žena, zhruba to odpovídá podílu žen v armádě," říká Vlasta Parkanová. V rozhovoru pro natoaktual.cz také říká, zda by jí v Česku vadila protiraketová základna USA.  

  Jak se vlastně žena stane ministryní obrany? Šéfkou silového resortu, kterému dosud vládli jen muži...
  Je to stejné jako u jiných ministrů. Musí vás navrhnout prezidentovi ke jmenování předseda vlády na základě předchozího politického vyjednávání. V době, kdy ženy tvoří 12 procent profesionální armády, je dle mého názoru nemoderní řešit v souvislosti s postem ministra obrany genderové otázky.

  Navíc jsem jubilejním desátým ministrem obrany od vzniku České republiky. Pokud jedním z deseti ministrů obrany je žena, zhruba to odpovídá podílu žen v armádě. 
   
  Co vás vedlo k tomu, že jste takovou funkci přijala?
  Armáda České republiky je dobře fungující instituce, která se těší velké důvěře veřejnosti. Zároveň ale má některé přetrvávající problémy v oblasti rozpočtu, nákupů či personalistiky. Být ministrem obrany je pro mě zároveň ctí i výzvou.
   
  Máte už o české armádě jasnou představu?
  Byla jsem členkou Komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk, členkou Výboru pro obranu a bezpečnost, řešila jsem vojenskou problematiku v době přípravy reformy ozbrojených sil a navštívila jsem české vojáky v zahraniční misi.

  Silně vnímám důležitost armády pro naši bezpečnost, pro zahraniční politiku státu; armáda je i důležitou společenskou institucí, bez níž nemůže suverénní stát existovat. Samozřejmě v tuto chvíli přesně neznám dislokaci posádek a činnost jednotlivých složek a útvarů, to přichází postupně s tím, jak ministr cestuje a řeší problémy resortu.
   
  Jak vnímáte skutečnost, že mandát nové vlády je prozatím omezený a do budoucna nejistý?
  Armáda není věcí jedné politické strany či jedné vlády. Je tu pro nás všechny. Politické turbulence samozřejmě nejsou vhodné pro činnost žádného resortu včetně Ministerstva obrany, armáda je ale postavená tak, aby fungovala za jakýchkoliv podmínek. Současná politická situace rozhodně neohrožuje plnění úkolů armády.
   
  Jaký je váš názor na umístění protiraketové základny USA na českém území?
  Rakety dalekého doletu v rukou některých režimů vnímám jako skutečnou hrozbu. Je třeba reálně konstatovat, že jiné řešení této hrozby než systém protiraketové obrany USA zatím neexistuje.

  Základna na českém území by byla schopna ochránit nejen USA, ale i velkou část Evropy včetně České republiky. Přijetí obranné základny na našem území by byl tedy velký příspěvek k bezpečnosti nás i našich sousedů. Navíc je pravděpodobné, že by se základna dříve či později stala součástí protiraketové obrany celé Severoatlantické aliance.

  VLASTA PARKANOVÁ

  JUDr. Vlasta Parkanová, roz. Trnovcová se narodila 21. listopadu 1951 v Praze. Vyrůstala v Táboře. Absolvovala studium práv na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

  V letech 1975 -1990 pracovala jako podnikový právník převážně v zemědělských organizacích. V roce 1988 se přihlásila k rigoróznímu řízení na PF UK v Praze a byl jí udělen titul JUDr.

  V listopadu 1989 spoluzakládala OF v Táboře. V lednu 1990 byla kooptována jako poslankyně do Federálního shromáždění ČSSR a stala se členkou ústavně právního výboru. V červnu 1990 byla zvolena poslankyní Federálního shromáždění a stala se členkou branného a bezpečnostního výboru, mandátového a imunitního výboru a členkou komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk.

  Od podzimu 1992 pracovala v ústředních orgánech státní správy (MZV ČR, MV ČR), vždy na úrovni ředitelky odboru. Ministryní spravedlnosti se stala v lednu 1997. V prosinci 1997 postoupila z kandidátky ODA do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Členkou ODA byla od ledna 1991 do února 1998.

  V parlamentních volbách 1998 byla zvolena do Poslanecké sněmovny jako nezávislá na kandidátce KDU-ČSL, do které vstoupila  v červenci 2001. Po celé volební období 1998 až 2002 byla  místopředsedkyní ústavně právního výboru.

  Ve volebním období 2002 – 2006 byla poslankyní za KDU-ČSL. Nejprve se stala místopředsedkyní výboru pro obranu a bezpečnost a předsedkyní české delegace při parlamentním shromáždění NATO. V létě roku 2003 přešla opět do ústavně právního výboru, kde byla až do konce volebního období předsedkyní.

  Po volbách v roce 2006 byla předsedkyní poslaneckého klubu KDU-ČSL, místopředsedkyní výboru pro obranu a místopředsedkyní ústavně právního výboru. Ministryní obrany byla jmenována 9. ledna 2007.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media