„Jde o rozpočet, který i nadále klade důraz na vysoké tempo investičních výdajů. Bude tak pokračovat modernizace Armády ČR, což je v současné době naprosto nezbytné,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Vydávat minimálně 2 procenta HDP na obranu slíbilo Česko stejně jako ostatní spojenci v NATO. Hranici by se měla Česká Republika přiblížit už letos díky zákonu, který to ukládá. Rozpočet ministerstva obrany pro letošní rok činí 151,2 miliardy korun, spolu s výdaji na obranu v dalších kapitolách rozpočtu ve výši 8,6 miliardy korun dosáhla částka bezmála 160 miliard korun.
Čím blíž Rusku, tím víc na obranu. Česko má po letech splnit slib v NATO |
Podle Černochové ale není jisté, že všechny položky zahrnuté do obranných výdajů NATO uzná, i tak se ale podle ní rozpočet za rok 2024 bude přibližovat ke dvěma procentům HDP.
V návrhu rozpočtu na příští rok je určeno přes 66 miliard korun, tedy zhruba 42 procent, na investiční výdaje. „V rámci investic půjde téměř osm miliard do nemovité infrastruktury,“ uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. Na mandatorní výdaje je podle úřadu určeno 45,6 miliardy korun. V jejich rámci obrana počítá s pětiprocentní valorizací platů u všech kategorií zaměstnanců, tedy i vojáků z povolání od 1. ledna.
Na provozní výdaje je vyčleněno 42,7 miliardy korun. Výdaje meziročně posilují o 6,6 miliardy korun, což souvisí s potřebou zabezpečení provozu, výcviku, zásob, údržby a oprav nově pořizované moderní techniky a související nemovité infrastruktury. „Například munici plánujeme pořídit za 5 miliard korun, výstroj za 2,7 miliardy korun a na servis a náhradní díly dáme asi 7 miliard korun,“ uvedlo ministerstvo.
Prioritní i nadále podle Černochové zůstávají čtyři strategické projekty, tedy nákup pásových bojových vozidel pěchoty CV90, tanků Leopard 2, víceúčelových nadzvukových letounů F-35 a středních transportních letadel. Jejich financování je rozloženo do několika let. Stanovit přesné financování na jednotlivé roky u takto rozsáhlých projektů je ovšem podle ministerstva prakticky nemožné.
Obrana proto počítá s tím, že potřebnou flexibilitu umožní zákon o financování obrany, díky kterému může peníze určené na strategické projekty transparentně oddělit a v rámci let převádět do dalšího období. Převáděné finance z roku na rok přitom nelze považovat za „volné“ nebo nevyčerpané peníze, jsou vyčleněné na průběžné financování strategických projektů.
Ministryně uvedla, že původní prognóza rozpočtu na rok 2025 byla ještě asi o 6 miliard vyšší, ministerstvo proto muselo financování některých projektů rozložit do delšího časového horizontu. „Žádnou akci jsme neškrtali, pouze jsme to financování rozdělili do více let,“ konstatovala Černochová s tím, že se to týká nákupu Leopard 2A8 a druhého ze dvou středních transportních letounů Embraer C-390 Millennium.