natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obrana má příští rok dostat jen 43,6 miliardy

  5. září 2011  17:03
  Ministerstvo obrany má v roce 2012 hospodařit s výdaji ve výši 43,6 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ve srovnání s letošním rokem má mít armáda o 300 milionů méně.  

  Čeští vojáci se připravují na misi v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Ministerstvo obrany avizovalo, že i přes škrty a úspory vojákům nechce krátit platy, jinak ale hodlá šetřit ve všech dalších oblastech.

  Nevyšší výdajovou částkou v rozpočtu ministerstva obrany jsou výdaje na "zajištění obrany České republiky ozbrojenými silami", které v roce 2012 přijdou na 24,6 miliardy korun. Například na platy vojáků ve služebním poměru je v návrhu rozpočtu vyčleněno 6,658 miliardy korun.

  Na investice a pořizování techniky či výstroje může ministerstvo podle návrhu rozpočtu vydat 8,7 miliardy korun, většina z této sumy ale půjde na splátky nákupů z minulosti.

  Vláda by měla podobu státního rozpočtu schválit do konce září. Pak se bude státním rozpočtem zabývat Parlament.

  Česko dává na obranu jen zhruba 1,3 procenta hrubého domácího produktu. Česká republika se přitom při vstupu do NATO zavázala, že výdaje na obranu neklesnou pod hranici dvou procent HDP. Z osmadvacítky členských států Aliance se ale dvouprocentní hranici daří dlouhodobě udržovat jen několika zemím.

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v červenci napsal ministrům obrany členských zemí Aliance osobní dopis, v němž je varoval, aby případnými škrty v rozpočtech svých resortů neohrozili fungování celé Aliance. Dopis ministrům obrany také upozornil na nutnost dodržovat závěry lisabonského summitu NATO a nabádal k reformě velitelských struktur armád členských zemí.

  Podle Rasmussena může nastat situace, že Češi nebudou mít dost peněz na udržení vojáků v Afghánistánu nebo pro případné další mise v rizikových oblastech světa.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media