natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Migrace, kyberbezpečnost, legislativa. Obecní policie chtějí informace

  2. června 2017  6:33
  Problematika migrace, kybernetické útoky a zabezpečení důležitých dat i současná legislativa. To byla hlavní témata mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS a ISET. Cílem unikátní akce bylo předání aktuálních informací od špičkových odborníků.  
  Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS a ISET | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
  galerie Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních... Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních... Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních... Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních... Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních... Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních... Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních... Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních... Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních...

  „Městská policie není centrálně řízená jako Policie ČR a zejména strážníci v menších městech a obcích se nemají kde potkat a načerpat nové informace, proto je pro ně konference zajímavá,“ uvedl Daniel Bednařík ze společnosti FT Technologies, která konferenci v rámci bezpečnostních veletrhů zorganizovala.

  O tom svědčí i fakt, že zájem o akci projevilo přes 170 velitelů a ředitelů obecních a městských policií, starostů či zástupců samospráv zejména z České republiky a Slovenska.

  „Jsme v pozici technologického lídra v oblasti informačních systémů, které řídí procesy na městských policiích, proto se od nás aktivita tohoto typu i očekává. A spojení s brněnskými bezpečnostními veletrhy se k tomu přímo nabízí,“ konstatoval za organizátory Pavel Boháč.

  Fotografie

  Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS a ISET
  Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS a ISET
  Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS a ISET
  Mezinárodní konference obecních policií zemí V4 během brněnských bezpečnostních veletrhů IDET, PYROS a ISET

  Hlavními tématy konference byla migrace, kybernetická bezpečnost a současná legislativa. Cílem je pak vytvořit platformu pro setkání zástupců městských policií a nabídnout jim možnost diskutovat o tématech, která jsou ožehavá.

  Ačkoliv se příliv migrantů České republiky nedotýká tak zásadně jako některých jiných evropských zemích, chtějí mít podle účastníků i obecní policie přesné aktuální informace o situaci, vývoji i opatřeních. V případě příchodu velkého počtu uprchlíků do země by právě i strážníci obecních a městských policií byli v bezprostředním kontaktu. „Stejně jako hasiči nebo zdravotníci jsme také ti první v terénu,“ uvedla Aneta Hámorská z Městské policie v Chvaleticích.

  „Kdyby tisícové davy, které putovaly Evropou, došly až k nám, byli jsme na ně připraveni včetně registračních míst,“ řekl Petr Tichý z Národního situačního centra ochrany hranic cizinecké policie. Připomněl, že migrační vlna v České republice kulminovala v srpnu 2015, kdy bylo „zachyceno“ 1 700 osob. Od té doby počet migrantů klesá.

  Za dva roky 159 nemocných

  Velký ohlas vzbudila mezi účastníky expertní přednáška o epidemiologickém riziku migrace. Podle epidemiologa Petr Kopřivíka z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje bylo od propuknutí migrační krize doposud zaznamenány infekční onemocnění jen u 159 běženců. „V praxi šlo především o syfilis, hepatitidu B a C, salmonelózu či zavšivení nebo svrab,“ informoval Kopřivík.

  V souhrnných údajích ministerstva vnitra za období let 2015 až 2017 ale je ale podle jeho slov také zaznamenáno 6 případů infekce viru HIV či 4 případy tuberkulózy plic.

  „Obavy, že by se k nám spolu s běženci ze subsaharské Afriky mohl dostat například vir Ebola, se nepotvrdily,“ konstatoval Kopřivík s tím, že inkubační doby u těchto onemocnění jsou dva až tři týdny.

  SPECIÁL: Veletrh IDET 2017

  „Putují daleko delší dobu, takže by se onemocnění projevilo daleko dříve, než by k nám doputovali,“ dodal. Upozornil, že ani údaje Centra pro kontrolu nemocí (CDC), které shromažďuje data z registračních míst v „prvním zemích“, kam se běženci dostávají, nic takového nepotvrdily.

  Názory - na jedné straně, že migrační vlna je epidemiologické riziko a že běženci do Česka mohou zavléct nebezpečné či v našich krajích už dávno „zapomenuté“ nemoci, a na druhé straně, že riziko lze srovnávat jako v případě turistů přijíždějících do Česka na dovolenou, označil za krajní. „Pravda je někde uprostřed,“ konstatoval.

  Hackeři jsou o krok napřed

  Dalším aktuálním tématem pro obecní policie je otázka kyberbezpečnosti, především v souvislosti s útoky a ochranou citlivých dat, způsoby šíření počítačových virů nebo jiných úskalí v kyberprostoru. „Hackeři se nám snaží zkomplikovat život, jsou anonymní a vždy o krok před námi,“ konstatoval expert Daniel Bednařík.

  Připomněl nedávnou vlnu šíření takzvaného „ransomware“ - vyděračského software WannaCry, který s nebývalou rychlostí napadl počítače ve stovce zemí světa. Pokud tento škodlivý kód pronikl do počítače, zašifrovala data uživatele a zobrazil informace o tom, že uživatel musí zaplatiti výkupné, aby se k nim znovu dostal.

  „Za drtivou většinou úspěšných útoků stojí selhání lidského faktoru. Nejúčinější ochrana je přitom zároveň ta nejjednodušší. Neotevírat podezřelé a nevyžádané přílohy emailů, neprohlížet nebezpečené stránky...,“ dodal.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu