natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obecní policisté ze tří zemí diskutují o podobě strážníka 21. století

  16. září 2020  18:23
  Na dvě stovky účastníků z Česka, Slovenska a Polska hostí mezinárodní konference obecních policií v Olomouci. Hlavním tématem největšího setkání svého druhu ve střední Evropě, odloženého z jara kvůli pandemii koronaviru, je role a podoba strážníka v 21. století. Expertní program zahrnuje více jak dvě desítky přednášek.  
  Konference obecních policií v Olomouci | foto: FT Technologies

  „Naše konference je ojedinělým setkáním strážníků z různých koutů republiky, respektive napříč třemi státy,“ uvedl Daniel Bednařík, jehož společnost FT Technologies akci každoročně pořádá. Jak podotkl, jde především o výměnu zkušeností.

  Pátý ročník konference začal v Olomouci v prostorách Právnické fakulty ve středu a potrvá až do pátku. Na programu jsou desítky odborných přednášek reflektující například nasazení během pandemie koronaviru, ale i technologické novinky, které mohou obecním strážníkům při práci pomoci.

  Hlavním tématem je strážník v 21. století. Organizátoři připouštějí, že situace kolem onemocnění covid-19 bude ale určitě v popředí zájmu. „Exkluzivně zazní hned několik příspěvků na toto téma, navíc z úst zástupců všech tří zemí. Takže bude také prostor k porovnání činností jednotlivých městských policií v tomto nešťastném období,“ konstatoval Bednařík.

  Konference se účastní také zástupci státní správy a samospráv, integrovaného záchranného systému, bezpečnostních sborů i akademické sféry. Debata se tak bude týkat i podoby takzvaného „ideálního strážníka“ a o možností, které se naskýtají obecním a městským policiím při případném nahrazování „lidských zdrojů“ novými technologiemi.

  „Strážníci jsou totiž jeden z důležitých pilířů při zajišťování veřejného pořádku,“ dodal Bednařík s tím, že velký prostor bude tradičně věnován autentickým příběhům a zkušenostem, které mohou být nejen inspirací, ale také určitým varováním před chybami.

  Účastníci se tak budou věnovat například případu výbuchu plynu v panelovém domě v Prešove loni v prosinci a vyslechnou si vyhodnocení eliminace loňského útoku aktivního střelce na Poliklinice Fakultní nemocnice v Ostravě.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu