natoaktual.cz

Odškrnuto. Norsko jako první země dokončilo převzetí kompletní flotily F-35

2. dubna 2025  6:25
Norové jsou první zemí, která převzala kompletní flotilu objednaných letounů páté generace F-35. Výrobce Lockheed Martin dodal norským vzdušným silám poslední dva z 52 strojů. Pokročilé letouny si severská země pro svou vybrala už před sedmnácti lety a do programu se zapojila jako partner, když se finančně podílela na vývoji.  

Norská pohotovostní stíhačka F-35 vyprovází ruský strategický bombardér Tu-95 | foto: Forsvaret

„F-35 je nejlepší stíhačkou na světě a jsem velmi potěšen, že převezmeme poslední dva z 52 stíhacích letounů, které Norsko objednalo od Lockheed Martin,“ prohlásil norský ministr obrany Tore O. Sandvik. Dodal, že letouny zajistí lepší kontrolu nad norským územím na souši, moři i ve vzduchu a posílí suverenitu země. Nahrazují osvědčené ale už nezadržitelně zastarávající stroje F-16, které norské letectvo používá od roku 1980.

Dánsko chce další stroje F-35 navzdory Trumpovým ambicím ovládnout Grónsko

Dodávky posledních dvou strojů oznámili společně výrobce Lockheed Martin a Společná programová kancelář programu F-35 (JPO) .

Norsko poprvé oznámilo výběr varianty F-35A, určené pro konvenční vzlet a přistání, už v roce 2008. První letoun pro norské Královské vzdušné síly (RNoAF) absolvoval debutový let v roce 2015 a o dva roky později pak už přistály první tři stroje na domovské letecké základně Ørland.

Dodávky probíhaly postupně, přičemž jen letos v březnu Norsko převzalo tři letouny. To svědčí o zvyšující se produkční kapacitě amerického výrobce, který potýkal se zpožděními kvůli přerušeným dodavatelským řetězcům během pandemie covidu i řešením problémů se zaváděním nového systému letounů.

Norské vzdušné síly mají nyní k dispozici flotilu 52 víceúčelových stealth stíhaček, vybavených jednou unikátní modifikací – brzdícím padákem. Ten je umístěn v aerodynamickém pouzdře mezi nakloněnými svislými stabilizátory a umožňuje rychlé zpomalení letounu na krátkých a zledovatělých přistávacích drahách, což je klíčové pro severské podmínky. Tato technologie, která zachovává stealth vlastnosti letounu, byla nakonec využita i u belgických, dánských a nizozemských F-35A.

„Norská flotila F-35 zvyšuje interoperabilitu napříč obrannými systémy norských ozbrojených sil, zlepšuje situační povědomí celé armády a posiluje transatlantickou bezpečnost,“ uvedl Chauncey McIntosh, viceprezident a generální manažer programu F-35 u Lockheed Martin.

Žádný vypínač F-35 neexistuje, vyvrací Pentagon. Izrael přidal novou schopnost

Letouny fungující jako létající senzory a vysavače dat mají hrát klíčovou roli při ochraně severních oblastí a podpoře misí NATO, zejména v Arktidě, kde Norsko sdílí hranici s Ruskem.

„F-35 je mocný nástroj pro strategické odstrašení, posiluje alianční bezpečnost a odrazuje potenciální agresi. Převzetí všech 52 letounů představuje pro Norsko obrovský milník,“ konstatoval norský vojenský zástupce v programu Egil Soerstroenen s tím, že jeho země bude dál intenzivně pracovat na rozvíjení zkušeností s ostatními uživateli.

Severská země už dříve ukázala inovativní přístup ve využívání strojů páté generace, když letos v lednu letoun F-35 norského letectva poprvé absolvoval let s palivovou směsí obsahující 40 % biopaliva. To má snížit závislost na tradičních dodavatelských řetězcích a přispět k udržitelnosti, což je v souladu s norskými klimatickými cíli.

Norsko také v červnu 2024 znovu aktivovalo svou horskou základnu Bardufoss s hangáry uvnitř hory, aby zvýšilo ochranu své flotily F-35 proti potenciálním hrozbám.

inc IC NATO natoaktual.cz
zpět na článek