natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO testuje digitální svaly pro obranu před kyberútoky

  20. listopadu 2014  12:20
  Severoatlantická aliance spustila dosud nejrozsáhlejší cvičení zaměřené na obranu před kybernetickými útoky. Na čtyři stovky vojenských, vládních i civilních expertů z celého světa se od úterka pokoušejí ubránit simulovaným masivním útokům po síti.  

  Obrana před kybernetickými útoky. Ilustrační snímek | foto: NATO Photos

  „Cvičení otestuje naše systémy, abychom se ujistili, že NATO drží krok se stále se vyvíjejícími hrozbami a že schopnosti a odbornost našich kyber specialistů jsou zcela dostačující na tento úkol,“ uvedl náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní výzvy Sorin Ducaru.

  Třídenní digitální manévry pod názvem „Cyber Coaliton“ vrcholí ve čtvrtek. Účastní se jich na 400 vojenských i civilních expertů ze zemí Aliance i partnerských zemí. NATO poprvé také přizvalo i zástupce akademické obce a průmyslu. Cílem je prověřit bleskové sdílení detailních informací o incidentech kyberprostoru a ubránit se napadení při používání sporných domén.

  Součástí cvičného scénáře je otestování koordinace a pomoc jednotlivých zemí při obraně proti sérii masivních a cílených kybernetických útoků například na sítě NATO.

  „Kyber hrozba není pouze potenciální hrozba, je to každodenní realita. Konflikty můžou být virtuální, ale důsledky jsou reálné a ničivé,“ konstatoval Ducaru.

  Německo pod palbou

  Manévry přicházejí zrovna v době, kdy německé tajné služby oznámily, že spolková vláda i velké průmyslové a obchodní společnosti v Německu čelí enormnímu nárůstu kyberútoku. Nejde přitom jen o „osamělé hackerské vlky“, ale také o vysoce sofistikované útoky ze strany cizích tajných služeb.

  Kyberválky se připlíží děsivě rychle a nečekaně, varuje expert

  Podle šéfa německé služby BfV Hanse Georga Maasena především z Ruska a Číny. „Stále častější jsou útoky zahraničních zpravodajských agentur na IT infrastrukturu německé vlády,“ prohlásil Maasen.

  Ze zhruba tří tisíc kyber útoků, kterým čelí německé podniky i úřady, připadá na cizí tajné služby jen asi pět. Přesto jsou neporovnatelně nebezpečnější. „Jsou tak sofistikované, že mohou být snadno přehlédnuty,“ konstatoval. Německou metropoli Berlín pak přirovnal k současnému hlavnímu městu „politické špionáže“.

  NATO se v září na svém summitu ve Walesu dohodlo, že kybernetické útoky by v případě ohrožení nebo poškození kritické infrastruktury některé ze členských zemí mohly být ostatními chápány jako útok na celou Alianci, protože počítačový útok může v dnešní době napáchat stejné škody, jako útok konvenčními zbraněmi.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media