natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nebe nad Ostravou ovládnou tři akrobatické skupiny

  12. srpna 2011  0:01
  Hned tři špičkové letecké akrobatické skupiny předvedou v září své umění na Dnech NATO v Ostravě a Dnech vzdušných sil. Po pěti letech se na mošnovském letišti vrátí legendární The Red Arrows britského Královského letectva.  
  Další hvězdou budou akrobaté Turkish Stars, kteří se v Česku předvedou vůbec poprvé. Jako třetí organizátoři akce nedávno potvrdili lotyšskou skupinu Baltic Bees ("Baltské včely").

  "Účast Baltic Bees přišla velmi nečekaně, každopádně jsme velice potěšeni, že spolu s Red Arrows a Turkish Stars takto budeme mít možnost našim návštěvníkům nabídnout rovnou tři letecké akrobatické skupiny," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které největší show u nás organizuje.

  Jak dodal, už účast dvou skupin byla mimořádná, tři skupiny na jednom místě řadí Dny NATO v Ostravě mezi evropskou špičku mezi podobnými akcemi.

  Skupina Baltic Bees přiletí z Lotyšska, které se tak akce bude účastnit vůbec poprvé. Na rozdíl od Red Arrows a Turkish Stars se jedná o civilní skupinu, která vznikla v roce 2008 a sídlí na lotyšském letišti v Tukums. Samotný tým je sice mladý, jeho členové jsou však zkušení bývalí vojenští piloti se stovkami nalétaných hodin. Baltic Bees jsou pro českého diváka zajímavé o to více tím, že létají na pěti dvoumístných strojích L-39C Albatros československé výroby.

  Dny NATO v Ostravě
  Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Vstup na akci je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí. Mezi největší lákadla patřil americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, který by měl být k vidění i letos.

  Kromě "včel" se stroji L-39 vystupuje například i civilní letecká akrobatická skupina Patriots Jet Team z USA či francouzská skupina Breitling Jet Team.

  Mezi vrcholy letošního ročníku bude patřit vystoupení legendárních Red Arrows (Červené šípy). Skupina od 70. let minulého století navazuje na poválečnou slavnou historii Black Arrows. Do devítičlenné formace s dvoumístnými letouny Hawk jsou vybíráni na tříleté působení nejzkušenější bojoví piloti RAF, aby reprezentovali britské letectví po celém světě.

  V České republice typicky červené letouny vystoupily pouze dvakrát a z toho jednou před pěti lety právě v Ostravě. Tehdy několik desítek tisíc návštěvníků sledovalo na nebi úchvatné představení, které na mnohých zanechalo na řadu let hluboký dojem. "Lidé pořád dokola ptali, kdy zase přiletí Reds. Už můžeme odpovědět, že letos," konstatoval Pavlačík.

  Premiérově se představí Turecké hvězdy (Türk Yildizlari). Tým byl zformován roku 1992 a poprvé se představil pod názvem Turecké hvězdy roku 1993. Jako jedna z mála skupin využívá ke svým letovým ukázkám nadzvuková bojová letadla, konkrétně obratné stíhače NF-5, které jsou atraktivně stylizované do tureckých národních barev - červené a bílé. Skupina je držitelem unikátního rekordu, když v roce 2001 sledoval její vystoupení v ázerbajdžánském Baku celý jeden milion lidí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media