„Svět se nezměnil, je stále stejně nebezpečný. Pod tlakem okolností jsme se naučili vnímat realitu bez iluzí. Musíme více investovat do obrany, mít kontrolu nad vnitřní bezpečností a budovat silnou ekonomiku. Evropa se o sebe musí postarat,“ řekl na úvod premiér Petr Fiala.
Podle ministra zahraničí Jana Lipavského „Česko není ostrovem“ a jeho bezpečnost je bytostně spojena s bezpečností širšího regionu, která stojí a padá s tím, zda a jak bude ukončena ruská agrese proti Ukrajině. Udržitelný mír na Ukrajině je podle něj životním českým národním zájmem.
Živý přenos v úterý 18. března od 9:00
Naše diplomacie podle něj pracuje na tom, aby Spojené státy vnímaly Evropu jako relevantního hráče a klíčového partnera.
Ukrajina se musí stát ocelovým dikobrazem, vyzval Lipavský |
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) varovala, že ať už bude výsledek jednání o příměří na Ukrajině jakýkoliv, ruské imperiální ambice nikam nezmizí. „Vycíti-li Rusko příležitost, znovu zaútočí. Bez ohledu na předchozí dohody a ujednání - jako mnohokrát v minulosti,“ konstatovala.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa má podle ní sice zájem na pokračování spojenectví s Evropou, ale předpokladem dobrých vztahů je férové sdílení nákladů. Tedy navýšení obranných výdajů ze strany evropských spojenců a významné posílení ozbrojených sil a kapacit.
K tomu však podle Černochové musí dojít na v rámci NATO. „Varuji před jeho nahrazením ryze evropským řešením, například na bázi EU. To by opravdu nemohlo fungovat,“ uvedla.
Role EU je však podle ní v oblasti bezpečnosti nepopiratelná. Unie potřebuje pro svou vlastní bezpečnost silnou ekonomiku a silný průmysl.
Vicepremiér a předseda hnutí Vít Rakušan (STAN) zdůraznil důležitost konceptu sdílené bezpečnosti, který se opírá o bezpečný stát, odolnou společnost a připraveného občana.
„Česká republika v současnosti pracuje na připravenosti občanů na jakoukoliv krizi v prvních 72 hodinách,“ uvedl s tím, že stát posiluje ochranu měkkých cílů a podporuje rozšíření možností dobrovolnictví, které je klíčové pro zvládání krizí.
Pavel: Pro obranu svobody musíme něco obětovat. Chystá se za Zelenským |
Na dvanáctém ročníku prestižní akce v Míčovně Pražského hradu vystoupí také prezident Petr Pavel. Ten apeloval, že pro obranu svobody a demokracie musí být společnost schopná něco obětovat. Nemusí jít hned o oběti na životech, ale třeba o vyšší výdaje na vlastní obranu. Vyzval, aby bezpečnostní hrozby vnímali všichni napříč politickým spektrem stejně.
Hlavním zahraničním řečníkem byl poradce ukrajinského prezidenta Olexander Kamyšin, který ocenil českou pomoc Ukrajině. „Nikomu z vás bych nepřál nebýt připraven. Buďte vždy připraveni. Bezpečnost není samozřejmost a musíte přijmout její cenu,“ prohlásil
Mezi hlavní témata bude patřilo navyšování investic do vlastní obrany kvůli dramatickým změnám v bezpečnostní situaci. Ať už jde o pokračující brutální ruskou válku na Ukrajině či postoje nové americké administrativy.
Více peněz na obranu? Česko na to má, shodují se ekonomové i vláda |
O tom, zda je Česká republika schopná zvýšit obranné výdaje až na 3 % HDP diskutovala ekonomka a někdejší zástupkyně u Světové banky Jana Matesová, poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, náčelník generálního štábu Karel Řehka a viceprezident české Bankovní asociace Tomáš Salomon.
Klíčovou roli domácího obranného průmyslu a jeho širší význam pro celou národní ekonomiku popsali vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, výkonný ředitel Evropské obranné agentury Jiří Šedivý a šéf sekce obranného průmyslu Lubomír Kovařík.
K pokračujícímu trendu propojování vnitřní a vnější bezpečnosti hovořili policejní prezident Martin Vondrášek a šéf Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.
„Těší nás, že se na NBNS sejde naprostá špička věnující se problematice bezpečnosti jak na úrovni řečníků, tak v auditoriu. Současně nás těší, že mezi účastníky nejsou jen osobnosti z oblasti bezpečnostní, ale řady čistě civilních oblastí,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000, který konferenci organizuje.
Víc na obranu ano, ale žádná povinná vojna, shodli se lídři parlamentních stran |
Konferenci odpoledne tradičně uzavřel takzvaný politický panel, ve kterém se v diskuzi nad bezpečnostními otázkami setkali představitelé všech parlamentních stran včetně opozičního hnutí ANO nebo SPD.
Právě opoziční opoziční strany ostře vystupují proti zvyšování výdajů na obranu a kritizují nákupy moderní armádní techniky včetně nových letounů F-35.
Zástupci politických stran na konferenci odmítli zavedení povinné vojenské služby. Postupné navyšování obranného rozpočtu na 3 % HDP podpořili všichni kromě SPD. Aktivnější zapojení České republiky do tzv. koalic ochotných prosazují pouze vládní strany a Piráti.
„Naše bezpečnost není samozřejmost“ je prestižní českou národní konferencí, na níž se od roku 2014 pravidelně setkávají špičky politické reprezentace a přední bezpečnostní experti, aby nejen zhodnotili uplynulé období, ale zejména aby předestřeli plány na další postup při zajišťování obrany a bezpečnosti České republiky.
Loni byl hlavním zahraničním hostem bývalý americký prezident Bill Clinton.
Konference se koná pod záštitami prezidenta republiky Petra Pavla, předsedy vlády Petra Fialy, 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana, ministra zahraničních věcí Jana Lipavského a ministryně obrany Jany Černochové.
Generálními partnery akce jsou Czechoslovak Group (CSG) a Tatra. Hlavním podporu zajišťuje Ministerstvo obrany České republiky.
Hlavními partnery jsou BAE Systems, Colt CZ Group, Lockheed Martin, Sellier&Bellot a Zevela Ammunition.
Partnery pak Aero, Aircraft Industries, ERA, MESIT, Omnipol Group a Ray Service.