natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO v Dárfúru skončilo, Africe ale pomáhá dál

  25. února 2008  10:18
  Jen měsíc po ukončení mise v západosúdánském Dárfúru připravuje NATO další zahraniční operaci v Africe. Tentokrát bude Aliance asistovat Africké unii v Somálsku.  

  Do vůbec první mise v Africe se NATO pustilo v létě 2005, kdy jej Africká unie (AU) požádala o pomoc s přepravou vojáků do násilím zmítané západosúdánské provincie Dárfúr.

  Po několika prodlouženích a rozšíření mise i na výcvik afrických vojáků alianční mise v prosinci 2007 skončila. Africká unie NATO ale začátkem roku opět požádala o pomoc, a sice s leteckou přepravou v Somálsku.

  NATO přepravilo 31 500 vojáků unie
  Od června 2005 koordinovala Aliance leteckou přepravu  31 500 vojáků a civilních pracovníků z členských států AU do etnickou válkou postižené oblasti Súdánu. Čísla zveřejnila Aliance ve svém prohlášení.

  Na žádost AU byla činnost NATO v Súdánu rozšířena o strategické plánování a výcvik jejího personálu. Během této doby se Aliance podílela také na výcviku a instruktáži pro 250 úředníků na třech velitelstvích Africké unie, v Chartúmu, Addis Abebě a El Fasheru.

  Mise NATO v Súdánu byla první misí Severoatlantické aliance v Africe. Během dvou let si Aliance vybudovala s Africkou unií velmi pozitivní vztahy, uvedl komisař AU Djinnit při své návštěvě Bruselu v březnu 2007.

  Od nového roku pomáhá unii afrických států v překonání bezpečnostní a humanitární krize v Dárfúru Organizace spojených národů.

  Aliance pokračuje v pomoci v Somálsku
  Africká unie požádala NATO o další podporu v podobě letecké výpomoci pro misi v Somálsku a asistence africkým pohotovostním silám. Prvního února se Severoatlantická rada rozhodla, že vyhoví požadavku unie, a schválila leteckou podporu NATO pro misi v Somálsku na šest měsíců.

  Veškerá alianční podpora Africké unie je založená na principu, že AU vede všechny mise samostatně a NATO poskytuje pomoc v daných oblastech na její požádání.

  V realizaci této podpory Aliance podle svého vyjádření usiluje o minimální zásahy do konfliktů a úzkou koordinaci mise s ostatními mezinárodními organizacemi, zejména s OSN, EU a bilaterálními partnery k zajištění maximální efektivnosti jejich činnosti.

  Čtěte také:
  SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA: NATO pomáhalo v Dárfúru

  ato natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)