natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO slaví šedesátiny, Štrasburk se proměnil v pevnost

  3. dubna 2009  10:11
  NATO slaví šedesáté narozeniny. Představitelé Aliance dnes začínají jednání na vrcholném summitu ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu. Obě města se stala doslova pevnostmi.  

  Už na dálnici A5 do Khelu a Štrasburku nelze bezpečnostní opatření kvůli vrcholné schůzce NATO přehlédnout.

  Cesty lemují hlídky policistů, každou chvíli se rychlejším pruhem prožene houkající kolona policejních vozů. Někteří policisté v rojnicích pročesávali ve čtvrtek odpoledne lesíky podél této frekventované silnice.

  Do Badenu včera po prvních zkušenostech s demonstranty mířily další policejní posily. V kolonách za doprovodu hlídek na motorkách tam spěchaly kolony několika vozidel s vodními děly a desítky kamionů s kovovými zátarasy.

  Ve městě hlídkují policisté, vojáci, ale především po zuby obrnění četníci a příslušníci pořádkové policie. Prakticky po celou dobu i přes noc jsou slyšet prolétávající helikoptéry. Každou větší dopravní křižovatku, mosty a důležité objekty střeží početné hlídky policie.

  Historické centrum města je od včerejška uzavřeno. Strážci propouštěli do bezpečnostních zón jen místní obyvatele, kteří v oblasti bydlí, nebo obchodníky, kteří mají v centru své podniky. Přitom v podvečer ještě byly postranní uličky s restauracemi a bary plné hostů. Na některých budovách v okolí odpůrci NATO vyvěsili protestní transparenty a duhové vlajky.

  Bezpečnostní jednotky v posledních dnech důkladně prověřily i kanalizaci. Víka kanálů jsou zapečetěna podobně jako například loni během summitu Aliance v rumunské Bukurešti.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media