natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Spojenci posílají pomoc nejmladšímu členu NATO. Podporu žádá i Kolumbie

  8. dubna 2020  13:10
  Koordinace pomoci v boji proti šíření nového koronaviru prostřednictvím NATO rychle zesiluje. Hned několik zemí poskytlo zdravotnický a ochranný materiál i nejmladšímu členu Aliance - Severní Makedonii, která přistoupila teprve před několika dny. O pomoc NATO žádají i partnerské země včetně Kolumbie.  

  Letoun A-400M španělského letectva se zásilkou zdravotnického materiálu | foto: EjercitoAire

  Severní Makedonie se stala oficiálně třicátou členskou zemí NATO teprve 27. března a prakticky ihned požádala spojence o pomoc s dodávkami zdravotnického vybavení a ochranných pomůcek proti šíření nákazy COVID-19.

  V zemi je k dnešku evidováno necelých 600 případů nákazy a 26 obětí. Hlavní nápor však Skopje teprve očekává.

  Prostřednictvím speciálního aliančního centra EADRCC pro katastrofy v uplynulých dnech poskytlo Maďarsko zemi 100 tisíc ochranných masek a 5 tisíc ochranných obleků.

  Severní Makedonie vztyčila vlajku v NATO a požádala spojence o pomoc

  Slovinsko poslalo 100 tisíc chirurgických roušek a 100 tisíc ochranných masek, Nizozemsko zase darovalo soupravy pro testování na koronavirus, Spojené státy přislíbily poslat Skopje finanční pomoc 1,1 milionů dolarů a Norsko zemi darovalo zdravotnický materiál a také kompletní polní nemocnici, díky které specializovaná klinika infekčních nemocí v hlavním městě mohla zdvojnásobit svou kapacitu.

  „Vítám podporu několika spojenců našemu nejnovějšímu členu Severní Makedonii. To je spojenecká solidarita v akci,“ uvedl v reakci šéf NATO Jens Stoltenberg. Připomněl, že Aliance se před týdnem dohodla na zintenzivnění pomoci mezi spojenci v boji proti šíření koronaviru.

  Americký generál Todu Woltersovi, jako vrchní velitel sil NATO, dostal za úkol zajistit nezbytnou vojenskou podporu a aktivoval takzvané „rychlé letecké trasy“ napříč evropským vzdušným prostorem. Letouny s volacími znaky NATO se zdravotnickým materiálem nebo ochranným vybavením tak mají na nebi přednost a využívají nejkratší možné trasy bez zbytečných administrativních úkonů. Umožňuje to nedávná dohoda NATO s řízením letového provozu Eurocontrol.

  Euroatlantické koordinační centrum pro reakce na katastrofy a krizové situace (EADRCC) požádala o pomoc se zajištěním dodávek zdravotnického materiálu, vybavení a ochranných prostředků už desítka zemí. A nejen členských.

  Kromě nejvíce zasažených států Itálie a Španělska také například Kolumbie, která má status takzvaného partnera NATO. Aliance udržuje s Kolumbií partnerské vztahy už od roku 2013. Země se například zapojila do alianční protipirátské operace u pobřeží Somálska a v Indickém oceánu.

  Jsme vám vděční! Děkuje Španělsko za první zásilku pomoci z Česka

  Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse, která situaci se šířením viru globálně monitoruje, je v jihoamerické zemi zatím 1 780 potvrzených případů nákazy a 50 lidí na následky COVID-19 podlehlo. Bogóta shání především zdravotnický materiál.

  Spojenci využívají strategické letouny

  Podle Stoltenberga se ukazuje, že ačkoliv jsou všichni spojenci pandemií zasaženi, je řada členských zemí schopná své zdroje přerozdělit ve prospěch těch zemí, které jsou v absolutní nouzi.

  Pro přepravu materiálu využívají spojenci strategické letouny An-124 Ruslan z programu SALIS, které využilo v minulých týdnech i Česko, a také transportní stroje C-17 Globemaster z alianční flotily dislokované v Maďarsku.

  V úterý tak například přistála zásilka 100 tisíc ochranných obleků z jihokorejského Soulu v Rumunsku. Nizozemsko vypravilo takový speciál na ostrov Svatý Martin, ležící ve východní části Karibského moře, kam doručil 6 plně vybavených jednotek intenzivní péče.

  Řada zemí s dostatečnou přepravní kapacitou však k dodávkám využívá stroje vlastních armád. Španělsko si takto o víkendu v Hamburku vyzvedlo 50 plicních ventilátorů darovaných Spolkovou vládou.

  Turecko zase vyslalo do Španělska a Itálie zásilky zdravotnického materiálu svým nejnovějším armádním transportním letounem A-400M. Na bedny z dezinfekcí a 450 tisící maskami nechala Ankara vytisknout slova perského básníka ze 13. století Džaláleddína Rúmího: „Po zoufalství je zde naděje a mnoho sluncí po temnotě“.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media