Severní Makedonie vztyčila vlajku v NATO a požádala spojence o pomoc

Vydáno 31.03.2020
Severní Makedonie se oficiálně stala třicátým členem NATO. Přísná opatření proti šíření nového koronaviru značně omezila pondělní slavnostní ceremoniál vztyčení vlajky před bruselskou centrálou Aliance. Kvůli šíření nákazy vláda ve Skopje ihned požádala spojence o pomoc s dodávkami zdravotnického materiálu.  

Vlajka Severní Makedonie před centrálou NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

Právě vztyčení vlajky nové členské země je pomyslným završením procesu přijetí. Kvůli přísným opatřením k zabránění šíření nového koronaviru ale značně skromnému ceremoniálu před bruselským sídlem Aliance přihlíželi prakticky jen šéf NATO Jens Stoltenberg a Zoran Todorov, Chargé d’Affaires Severní Makedonie.

Podobně skromné byly ve stejnou chvíli i ceremonie na strategických velitelstvích NATO v belgickém Monsu a americkém Norfolku.

Španělští senátoři schválili na dálku vstup Severní Makedonie do NATO

„Vítejte v rodině NATO. Pro Severní Makedonii je to historický okamžik. Přichází po letech vytrvalosti a odhodlání,“ uvedl Stoltenberg. Právoplatným členem Aliance se Severní Makedonie stala už v pátek 27. března s uložením přístupových protokolů ve Washingtonu.

Podle Stoltenberga je završení dalšího rozšíření NATO skvělou zprávou. „Zvláště v této obtížné době, kdy celý svět čelí pandemií COVID-19. Každý národ přijímá bezprecedentní opatření, aby omezil šíření viru, zachránil životy a omezil dopad na ekonomiky,“ konstatoval s tím, že podpora mezi spojenci se ukazuje v i takové době.

Připomněl, že americká armáda dodala do Itálie nezbytné zdravotnické zásoby, Německo a Lucembursko přijaly do intenzivní péče desítky italských a francouzských pacientů, spojenecké letouny zajišťují přepravu potřebného materiálu z asijských zemí.

Vláda ve Skopje večer před ceremoniálem požádala spojence o dodávky chybějícího zdravotnického materiálu. Shání především roušky, ochranné obleky a další vybavení. Stejně jako předtím Černá Hora, Ukrajina, Itálie a Španělsko se Severní Makedonie s prosbou obrátila na speciální alianční centrum EADRCC pro krizové situace (Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre). Centrum NATO předalo žádosti spojencům a partnerům, kteří se poskytnutí pomoci rozhodnou na bilaterální úrovni.

V zemi bylo k úternímu poledni přes 320 nakažených a také 9 obětí. Nejvíce případu nákazy je v hlavním městě Skopje.

Podle Stoltenberga ve všech zemích NATO nyní hrají armády zásadní roli v boji proti šíření koronaviru, ale i když se momentální pozornost upírá ke globální pandemii, ostatní hrozby a výzvy nezmizely. „Ve skutečnosti jsou zesíleny současnou krizí. Dezinformace o koronaviru se šíří. Často jde o součást dlouhodobého vzorce agresivního chování, které zahrnuje kyberútoky a pokusy podkopat legitimitu demokratických institucí,“ dodal.

inc natoaktual.cz