natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Moskva trvá na zárukách o nerozšiřování NATO. Spojenci zůstávají chladní

  17. prosince 2021  19:23
  Rusko v pátek zveřejnilo seznam bezpečnostních záruk, které požaduje od NATO a USA. Týkají se především dalšího nerozšiřování Aliance směrem na východ. Postoj spojenců ale zůstává chladný. Dialog s Moskvou je podle nich možný, ale musí recipročně řešit i obavy ruského chování.  

  Moskevský Kreml. Ilustrační snímek | foto: Ruské ministerstvo obrany

  Návrhy zahrnují mimo jiné závazek Aliance, že se nerozšíří o Ukrajinu a že upustí od vojenských aktivit na Ukrajině, ve východní Evropě, na Kavkaze a ve Střední Asii.

  Rusko tvrdí, že reaguje na to, co považuje za ohrožení vlastní bezpečnosti vyplývající ze stále těsnějších vztahů Ukrajiny se Severoatlantickou aliancí a z jejího záměru vstoupit do NATO.

  Podle Moskvy soubor bezpečnostních záruk obsažený ve dvou dokumentech, které navrhla Washingtonu, je způsob, jak zmírnit napětí v Evropě a vyhnout se vojenské konfrontaci.

  Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že postoj USA a NATO k těmto návrhům zatím není příliš povzbudivý. „Zatím nemáme důvod říkat, že jsou USA připravené začít jednat, jak navrhujeme doslova od zítřka, protože to déle odkládat nelze,“ řekl na tiskové konferenci.

  Moskva od USA také požaduje závazek, že Američané nebudou budovat základny na území států, které byly součástí bývalého Sovětského svazu a nejsou členy NATO. USA by také podle představ Kremlu nesměly s těmito bývalým sovětskými republikami rozvíjet dvoustrannou vojenskou spolupráci.

  Aliance ruské návrhy odmítla

  Mluvčí Bílého domu Jen Psaki řekla, že návrhy američtí představitelé viděli, nehodlají vůči nim však zaujímat postoj bez koordinace s Evropou.

  „Po desetiletí jsme o otázkách bezpečnosti s Ruskem úspěšně vyjednávali. Není žádný důvod, abychom v této cestě nemohli pokračovat, ale budeme to dělat ve spolupráci a v součinnosti s našimi evropskými spojenci a partnery,“ řekla.

  Washington podle ní však nebude dělat žádné kompromisy ohledně základních principů evropské bezpečnosti, zejména ohledně toho, že všechny země mají právo zvolit si svou vlastní budoucnost a svou vlastní zahraniční politiku, aniž by byly vystaveny vnějšímu nátlaku.

  NATO jako celek vyzvalo Moskvu k deeskalaci situace na hranicích s Ukrajinou, kde podle zpravodajských informací shromažďuje desetitisíce vojáků a bojovou techniku.

  „Jsme vážně znepokojeni významným, nevyprovokovaným a neopodstatněným hromaděním ruských vojenských sil na hranicích Ukrajiny v posledních měsících a odmítáme nepravdivá ruská tvrzení o provokacích ze strany Ukrajiny a NATO,“ uvedla Aliance v prohlášení.

  Spojenci jsou podle prohlášení připraveni na smysluplný dialog s Ruskem a dlouhodobá nabídka na pozvání Ruska k zasedání Rady NATO-Rusko v blízké budoucnosti stále trvá.

  „S vážností posuzujeme důsledky současné situace pro bezpečnost Aliance. Na jakékoliv zhoršení našeho bezpečnostního prostředí budeme vždy reagovat s rozhodností, a pokud bude potřeba, také posílením naší kolektivní obrany,“ uvedli velvyslanci členských zemí.

  Pokud Rusko podle nich podnikne konkrétní kroky ke snížení napětí, je Aliance připravena pracovat na posílení opatření k budování důvěry. „Jsme si vědomi nedávných návrhů Ruska týkající se evropské bezpečnosti. Zdůrazňujeme, že jakýkoli dialog s Ruskem by musel probíhat na základě reciprocity, řešit obavy NATO z ruského jednání,“ konstatovali.

  V prohlášení varovali, že jakákoli další agrese proti Ukrajině by měla obrovské důsledky a stála by vysokou cenu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)