Pro dohodu hlasovalo 153 poslanců z třísetčlenného řeckého parlamentu. Páteční hlasování proběhlo po třech dnech parlamentních debat a mnoha pouličních protestů řeckých odpůrců dohody s Makedonií. Sousední země bude nově užívat název Republika Severní Makedonie a zkráceně Severní Makedonie.
Řecký premiér Alexis Tsipras označil schválení za historický den a za „historické vítězství“ to považuje jeho makedonský protějšek Zoran Zajev. „Dnes se zrodila Severní Makedonie. Bude to přítel a spojenec Řecka v úsilí o bezpečnost, stabilitu a vzájemný rozvoj v regionu,“ uvedl Tsipras.
Hlasování v řeckém parlamentu komplikoval zřejmý rozpad vládní koalice. Na protest proti dohodě s Makedonií totiž o víkendu oznámil svou rezignaci a odchod jeho strany z vládní koalice ministr obrany a šéf strany ANEL Panos Kammenos. Tsipras během týdne ustál hlasování o důvěře své vlády. Pro ratifikaci pak byla potřeba nadpoloviční většina s Tsiprasova strana Syriza disponuje pouze 145 mandáty. Pro podporu tak musel hledat hlasy u opozice.
Kvůli letitému sporu s Řeckem Makedonie čekala na pozvánku do NATO od roku 2002. Prakticky šestnáct let Atény blokovaly zahájení přístupového procesu. Tvrdily, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadovaly, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.
Skopje na mezinárodní scéně užívala proto název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie v roce 1993 také přijata do OSN. Více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznávalo i pod názvem Makedonská republika.
Makedonie dostala pozvánku do NATO. Spojenců bude 30 navzdory Rusku |
Loni v červnu ale došlo k průlomové dohodě, podle níž má Makedonie užívat nový název Republika Severní Makedonie. Aliance ihned dala na svém summitu zemi pozvánku ke členství s podmínkou, že v rámci přístupových rozhovorů musí „dotáhnout do konce“ dohodu s Řeckem a plně ji implementovat.
Páteční hlasování v řeckém parlamentu přivítali představitelé Evropské unie i NATO. „Vítám dnešní ratifikaci v řeckém parlamentu, jde o významný příspěvek ke stabilitě a prosperitě celého regionu. Těším se na budoucí přistoupení republiky Severní Makedonie do NATO, uvedl šéf Aliance Jens Stoltenberg.
„Skvělá zpráva z Athén! Po makedonském parlamentu dnes i řecký ratifikoval historickou Prespanskou dohodu o urovnání sporů a strategickém partnerství obou zemí,“ napsal na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček s tím, že hned v pondělí bude vládě předložen návrh na podpis přístupového protokolu Makedonie do Aliance.
Přistoupení balkánské země totiž musí odsouhlasit parlamenty všech devětadvaceti současných členských zemí.