natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rusko může zneužít pandemie k testování naší obrany, varoval šéf NATO

  1. dubna 2020  15:59
  Státy NATO chtějí zrychlit a rozšířit pomoc mezi spojenci v boji proti šíření nového koronaviru. Jednat o tom budou ve čtvrtek ministři zahraničí. Spojenci ale podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nesmí zapomenout, že dosavadní hrozby během koronavirové krize nezmizely.  

  Šéf NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  Podle Stoltenberga nesmí pandemie COVID-19 oslabit bezpečnostní schopnosti spojenců, protože existuje podezření, že by se Rusko mohlo pokusit využít dopady nemoci k testování obrany spojenců.

  „Samozřejmě sledujeme významné vojenské aktivity poblíž hranic NATO včetně nového cvičení v západní vojenské oblasti Ruska. Viděli jsme významnou ruskou přítomnost v Severním moři,“ řekl Stoltenberg před čtvrteční schůzkou ministrů. Zmínil také šíření dezinformací o koronaviru.

  Manévry ruských lodí v průlivu zalarmovaly britské námořnictvo

  Například britské námořnictvo zaznamenalo neobvyklou aktivitu ruského námořnictva v Lamanšském průlivu a Severním moři. Předtím zase pohotovostní stíhačky několika zemí startovaly opakovaně k ruským dálkovým bombardérům a protiponorkovým letounům, které kroužily kolem Evropy. 

  Aliance v reakci na šíření viru přijala řadu opatření. Stoltenberg připomněl, že spojenci zrušili a omezili některá vojenská cvičení a zavedli opatření k zabránění šíření nákazy mezi jednotkami v aliančních misích.

  Například v Pobaltí nebo Afghánistánu, kde se objevilo několik případů nákazy. Operační připravenost to však nijak nenarušilo. „Pokračujeme ve střežení vzdušného prostoru a obraně našich hranic a pokračujeme v našich misích a operacích,“ konstatoval.

  Pandemie COVID-19 bude podle něj hlavním tématem čtvrteční schůzky ministrů zahraničí třicítky. Poprvé v sedmdesátileté historii Aliance půjde o zcela virtuálního zasedání prostřednictvím zabezpečené videokonference.

  Šéfové diplomacie mají diskutovat, jak efektivněji a rychleji využívat kapacity k vzájemné pomoci při řešení krize dále a rozšířit možnost působení Aliance. Především k přepravě nedostatkových ochranných prostředků či lékařského vybavení. Zatím k tomu využívají speciální koordinační centrum NATO pro pomoc při katastrofách (EADRCC).

  Rychlejší pomoc i rozšíření mise v Iráku

  Stoltenberg upozornil, že ve středu z Turecka takto odletělo vojenské letadlo s pomocí do Itálie a Španělska. Tam podobně zamířily v rámci krizové pomoci organizované prostřednictvím Aliance i respirátory z 3D tiskáren a ochranné obleky z Česka.

  K letounům Ruslan máme přístup jen díky NATO, říká někdejší šéf letectva

  Aliance pak také přímo ze svých rezerv poskytla například vojenské nemocniční stany pro rozšíření kapacit při testování v Lucembursku. Nemocnice s volnou kapacitou v Německu přijaly pacienty z Itálie a Francie, lékaři z Albánie a Polska pomáhají svým italským kolegům a Spojené státy do Itálie dodaly zdravotnické vybavení.

  „Budeme zvažovat, jak využít vojenské schopnosti a struktury NATO ještě účinněji k posílení a urychlení snah k zabránění šíření COVID-19 na úrovni jednotlivých států. Protože jsme v této krizi společně,“ řekl Stoltenberg.

  I přes tyto kroky je však podle něj nezbytné, aby si Aliance zachovala operační připravenost, aby se zdravotní krize nestala bezpečnostní krizí. „Ostatní hrozby a výzvy kvůli koronaviru nezmizí,“ dodal. Ministři se tak mají věnovat také posílení výcvikové mise v Iráku, roli NATO v boji proti mezinárodnímu terorismu a situaci v Afghánistánu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media