natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • V Afghánistánu nekončíme. O stažení vojáků rozhodneme spolu, tvrdí NATO

  14. února 2019  15:31
  Spojené státy rozptýlily obavy, že by z alianční mise Resolute Support v Afghánistánu mohly v dohledné době "na vlastní pěst" své vojáky stáhnout. O dalším osudu mise spojenci rozhodnou společně podle vývoje situace v této asijské zemi. Dohodli se na tom ministři obrany NATO v Bruselu.  

  Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Jsme v této misi spolu. A rozhodnutí o budoucnosti mise přijmeme také společně. Samozřejmě naši vojenští velitelé neustále posuzují situaci, stejně jako u každé jiné mise,“ řekl na závěr dvoudenní schůzky ministrů šéf NATO Jens Stoltenberg.

  Jak dodal, situace v Afghánistánu, kde v současnosti působí takřka 17 tisíc zahraničních vojáků, zůstává obtížná i přes pokračující vyjednávaní o možném mírovém procesu v zemi. „Naše mise nadále cvičí, radí a pomáhá afghánským bezpečnostním silám, protože ty bojují proti terorismu a vytvářejí podmínky pro mír,“ řekl Stoltenberg. Taliban tak podle něj musí pochopit, že vojensky nezvítězí.

  Velmi očekávaná byla proto na jednání v této souvislosti účast úřadujícího amerického ministra obrany Patricka Shanahana, který řídí Pentagon ledna. Kvůli nesouhlasu s kroky prezidenta Donalda Trumpa na sklonku roku skončil v čele ministerstva respektovaný James Mattis.

  Trump totiž předeslal, že Spojené státy svých zhruba 14 tisíc vojáků z Afghánistánu stáhnou, pokud se nepodaří dosáhnout mírové dohody s islamistickým hnutím Taliban.

  Shanahan ale nyní spojence ujistil, že o žádné stahování jednotek na vlastní pěst nepůjde. „Nebude žádné jednostranné snížení počtu vojsk, bude to koordinované,“ řekl po jednáních v centrále Aliance.

  Češi zůstávají minimálně do roku 2020

  Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga spojence pravidelně a detailně informuje americký diplomat Zalmay Khalilzad, který je zprostředkováním mírových rozhovorů s Talibenm poveřen a má plnou podporu Aliance. Cílem podle Stoltenberga není, aby zahraniční vojáci zůstali v Afghánistánu navždy, mírová dohoda by však snížení jejich počtu umožnila.

  Český ministr obrany Lubomír Metnar připustil, že ohledně afghánských politických jednání panuje mezi spojenci mírný optimismus. „Dosavadní mírová jednání jsou nadějná, ale teprve na začátku,“ uvedl.

  K misi jako takové je podle jeho slov postoj spojenců jednotný. „Společně jsme přišli, společně odejdeme. Případné snižování počtu aliančních vojáků se bude odvíjet od vývoje situace v zemi,“ dodal. Nic se tak nemění ani pro Českou republiku, která má v zemi své vojáky. Jejich počty podle Metnara zůstanou podle schváleného mandátu zahraničních misí do roku 2020.

  „Pokud ke snižování dojde, tak na základě dohody mezi spojenci. Čeští vojáci plní dál úkoly v souladu se schváleným mandátem,” shrnul.

  Ministři obrany v Bruselu také schválili další balík opatření, která posílí schopnost NATO ubránit své členy a odradit jakékoli protivníky od případného útoku. Nejdůležitější z nich je Iniciativa připravenosti sil, takzvaný plán „4x30“. Podle něj mají mít vojenští velitelé Aliance k dispozici nejpozději do 30 dnů od politického rozhodnutí 30 pozemních praporů, 30 bojových letek a 30 bojových plavidel.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)