natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Slovensko ruší nákup vozidel za miliardy. Byl neprůhledný, tvrdí Naď

  28. května 2020  9:25
  Slovenská vláda ve středu zrušila výběrové řízení na nákup zhruba 400 menších obrněných vozidel pro armádu. Zakázku za 321 milionů eur, tedy v přepočtu asi 8,7 miliardy korun, vyhlásila loni předchozí vláda. Ministr obrany Jaroslav Naď tvrdí, že byl projekt netransparentní.  
  Zetor představil taktické obrněné vozidlo GERLACH 4x4 | foto: Zetor

  Zrušení tendru navrhl právě nový ministr Naď. Ten ještě jako opoziční politik tendr předchozí vlády na nákup obrněných vozidel 4x4 kritizoval s tím, že podmínky výběru dodavatele byly nastaveny ve prospěch jednoho vozidla. Konkrétně ve prospěch vozidla Gerlach ze skupiny HTC Investments, do které patří také český výrobce traktorů Zetor.

  „Ta vozidla, jak byla nakonfigurována, v tomto momentu nejsou prioritou. Bylo to šité horkou jehlou. Byl jsem přesvědčen, jsem přesvědčen a budu

  přesvědčen, že ten projekt byl jedním z nejvíce netransparentních projektů, který předchozí vláda předvedla,“ prohlásil Naď. Podle jeho slov vojáci nepochybně novou techniku potřebují, avšak pořízena musí být transparentně, systémově a účelově.

  Jde o první velkou armádní zakázku, kterou současná vláda premiéra Igora Matoviče zrušila. Projekt nákupu víceúčelových taktických vozidel už loni nařídil zrušit slovenský úřad pro veřejné zakázky. Ministerstvo obrany za předchozí vlády se proti rozhodnutí ale odvolalo.

  Nákup vozidel měl patřit do balíčku projektů na modernizaci slovenské armády. Slovensko nakoupilo například dopravní letouny a americké vrtulníky Blach Hawk. Ze Spojených států rovněž nakupuje 14 nových stíhacích letounů F-16 v nejmodernější verzi.

  Nová slovenská vláda v březnu avizovala, že chce v modernizaci pokračovat a postupně také zvýšit výdaje na obranu na 2 procenta HDP, jak slíbila spojencům z NATO.

  Se zrušením tendru na obrněná vozidla vláda na druhou stranu schválila rekonstrukcí vojenského letiště Kuchyň. Podle ministra Nadě je hlavním důvodem vytvoření dostatečného odstavného prostoru pro letadla C-27J Spartan a L-410 Turbolet.

  „Kromě toho tu budeme potřebovat přemístit techniku z Letiště Sliač, které musíme připravit na dodání stíhacích letounů F-16. V Kuchyni proto obnovíme provozní plochy a přizpůsobíme infrastrukturu tak, aby vyhovovala současným potřebám,“ řekl s tím, že s rekonstrukcí chce ministerstvo začít leště letos.

  Součástí má být rozšíření stávající provozní plochy, zřízení odvodňovacího systému a vybudování nového osvětlení. Předpokládané celkové náklady mají přesáhnout 5 milionů eur.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media