Výborv úterý vyjádřil vládě podporu v pokračování muniční iniciativy. Podobně počátkem měsíce podpořili inciciativu také senátoři. Členové výboru vyjádřili na základě získaných informací přesvědčení, že muniční iniciativa je organizována a realizována tak, aby za prostředky dárcovských zemí a ČR byly zajištěny dodávky munice pro Ukrajinu v co nejvyšší kvalitě i kvantitě.
„(Výbor) bere na vědomí, že s ohledem na povahu a rozsah konfliktu není na místě požadovat plné zveřejňování všech detailů muniční iniciativy, jelikož by to ohrozilo bezpečnostní a zahraničně-politické zájmy České republiky, nicméně celý proces je plně transparentní vůči donorům,“ shodli se poslanci v usnesení.
Senátoři podpořili muniční iniciativu. Proti kritice se ohradila i zbrojovka |
Členové výboru dostali také vysvětlení k informacím o údajných problémech s dodávanou municí, které se objevily počátkem týdne v médiích. Podle ministerstva obrany jsou publikované informace nekompletní a neuvádí celý kontext.
„Chtěli bychom zdůraznit, že záležitost intenzivně od počátku řešíme. Jde řádově o jednotky případů a příčina dosud nebyla experty stanovena. Možnými hypotézami předčasných výbuchů jsou vystřílené hlavně děl, nevhodné použití zapalovače nebo jeho starý design,“ uvedlo ministerstvo.
Malé procento dělostřeleckých granátů z iniciativy vedené Českem údajně selhalo. Má jít přibližně 0,05 % z téměř 35 000 dělostřeleckých granátů. Problémy se podle obrany ovšem zřejmě objevily u munice, kterou vedle České republiky dříve a ve větším množství dodal i jiný spojenec. „Nemáme potvrzeno, zda se potíže týkaly skutečně i české dodávky,“ konstatovalo ministerstvo.
V rámci české muniční iniciativy bylo této munice a zapalovačů dodáno oproti dodávce jiného spojence významně menší množství. Šlo o starší skladovou munici, která byla dodána jako reakce na velmi urgentní nedostatek dělostřeleckých granátů v ukrajinské armádě. I když šlo o starší munici, byla pravidelně revidována a armáda země, ze které pochází, ji běžně používala. Před odesláním na Ukrajinu byla vždy řádně zkontrolována, a to včetně namátkové střelby z odpovídající zbraně a za odpovídajících podmínek.
Česká dodavatelská firma celou záležitost intenzivně s ukrajinskou stranou řeší na expertní úrovni. České ministerstvo obrany veškeré získané informace předává německým kolegům i spojencům v muniční koalici. Protože na Ukrajině probíhá velmi intenzivní konflikt a spotřeba munice je enormní, česká dodavatelská firma deklarovala, že sežene nové zapalovače nebo dodá na své náklady munici odpovídající jejich hodnotě.
„Podle našich informací jde o nízké jednotky případů, kdy munice předčasně vybuchla a zároveň byla použita tak, jak měla. Příčiny se zjišťují a čeká se na další zprávu ukrajinských expertů. Možnými variantami je, že příčinou může být starý design použitého zapalovače, ale také jeho použití ve vystřílených hlavních děl, nebo použití v kombinaci s jinými projektily a prachovými náplněmi pro delší dolet,“ dodalo ve zprávě ministerstvo obrany.
Nákup dělostřelecké munice před časem kritizovalo především opoziční hnutí ANO s tím, že je „předražený“. S takovým podezřením přišel také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Proti tomu se důrazně ohradila nejen vláda, ale také společnost CSG, která munici shání.