Jednání senátního výboru probíhalo vzhledem k povaze informací v utajovaném režimu a zúčastnili se ho také náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka a zástupce Vojenského zpravodajství.
Členové výboru dostali detailní informace o průběhu dodávek v rámci iniciativy, včetně procesu výběru dodavatelů, pořizování munice z pokynu zahraničních donorů, a také o aktuálních tržních cenách dodávané munice.
„S ohledem na povahu konfliktu není na místě požadovat plné zveřejňování všech detailů muniční iniciativy, jelikož by to ohrozilo bezpečnostní a zahraničně-politické zájmy České republiky, nicméně celý proces je plně transparentní vůči donorům,“ shodli se poté senátoři.
Do české iniciativy, která shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích i mimo Evropskou unii, dosud přispělo 15 zemí. Před časem dorazila na Ukrajinu první zásilka zhruba 50 tisíc kusů munice. Česko na iniciativě spolupracuje zejména s Nizozemskem a Dánskem. Sama Česká republika na dodávky přispěla téměř 866 miliony korun. Do konce roku by mělo být na Ukrajinu dodáno 500 tisíc kusů munice.
Senátoní výbor ve středu konstatoval, že veškeré záležitosti řeší dodavatel a ukrajinský konečný uživatel, přičemž české ministerstvo obrany má pouze koordinační roli k dárcovské zemi, k mezinárodnímu centru (International Donor Coordination Center) a pomáhá s komunikací s ukrajinskou stranou.
Senátoři také potvrdili stěžejní roli iniciativy pro zajištění obranyschopnosti Ukrajiny a konstatovali, že role českého státu v iniciativě je v tuto chvíli nezastupitelná. Na základě obdržených detailních informací vyjádřili plnou důvěru mechanismu vytvořenému ministerstvem.
Za výnosy z ruského majetku pořídíme munici pro Ukrajinu, potvrdila Černochová |
„Muniční iniciativa je organizována a realizována tak, aby za prostředky donorů a ČR byly zajištěny dodávky munice pro Ukrajinu v co nejvyšší kvalitě i kvantitě,“ konstatovali senátoři v usnesení.
Pozvání na jednání výboru obdržel také senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti), který v předchozích týdnech českou muniční iniciativu otevřeně kritizoval a zpochybňoval její efektivitu. Na jednání ale nedorazil. Wagenknecht v srpnu zveřejnil informace, že munice pro bojující Ukrajinu z české muniční iniciativy byla předražená o 1,4 miliardy korun a kvůli tomu se jí nakoupilo asi o 20 000 kusů méně.
Podobně opakovaně kritizoval iniciativu šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V prohlášeních a svých videích na sociálních sítích nevybíravým způsobem muniční iniciativu napadal s tím, že je „podivná“ a dotazoval se, zda není jejím cílem pouze okrást Ukrajince. Spekuloval také o vysokých maržích, které si obchodních na dělostřelecké granáty přidávají.
Proti tomu se ohradilo nejen ministerstvo obrany, ale také další členové vlády s tím, že každá z dárcovských zemí si sama volí, na jakou konkrétní nabídku budou její prostředky vynaloženy. Česká strana nemá na tento výběr vliv a pouze shromažďuje nabídky a předkládá je dárcům.
Co mírová konference v Čapím hnízdě, reaguje Černochová na Babišovu kritiku |
Každá země má navíc možnost poslat na českého ministerstvo obrany svého člověka a na proces dohlížet přímo na místě. Nad vším má pak ještě kontrolní pravomoc meziresortní dohledová komise se zástupci všech zpravodajských služeb.
Proti kritice se před časem ostře ohradila také společnost CSG, která dodávky munice pro ukrajinu zajišťuje. Útoky na muniční iniciativu jsou podle největší společnosti českého obranného průmyslu ovšem postaveny na polopravdách a informacích vytržených z celkového kontextu.
Českem se šířily diskreditační dokumenty
„Původci mediálních útoků operují s neveřejným podkladem, který unikl z Ukrajiny, a co je nám známo, je cíleně šířen již od března tohoto roku, tedy nedlouho poté, co byla česká muniční iniciativa oznámena,“ uvedl mluvčí společnosti Andrej Čírtek.
Firma podle něj ví o několika konkrétních případech, kdy byly tyto dokumenty od března tohoto roku postupně předávány mezi vrcholnými představiteli České republiky, kolovaly mezi některými firmami českého obraného průmyslu a minimálně v posledních třech měsících nabízeny některým novinářům v Česku i na Ukrajině, aby je zveřejnili.
V dokumentech je prezentována cena tureckého výrobce munice 2 700 amerických dolarů za jeden dělostřelecký granát ráže 155 mm. Proti tomu je stavěna cena 3 200 EUR, za kterou měl být tento granát dodáván na Ukrajinu v rámci české muniční iniciativy. Z rozdílu se pak vyvozuje, že jde o ziskovou marži, kterou má dodavatel, soukromá firma působící v rámci České muniční iniciativy.
Podle Čírtka jde samozřejmě o nesmysl a to hned z několika důvodů. Zveřejněný dokument je v prvé řadě evidentně indikativní informativní nabídkou a nejedná se v žádném případě o finální podmínky na dodávku munice.
Dokument také obsahuje zkratku „EXW“, která vyjadřuje, že se jedná o takzvanou cenu ve skladu výrobce, tedy bez nakládky, manipulace, dopravy, pojištění, ostrahy a všech dalších souvisejících nákladů spojených s dodáním do cílové destinace, kterou rozhodně není a nebyl sklad v ČR.
A doprava podle Čírtka probíhá kamiony, po vodě, následně i po kolejích s několika překlady, provází jí velmi silná bezpečnostní opatření a doprovází ji placená bezpečnostní služba. Celkové logistické zabezpečení každé takové transakce je proto extrémně náročné.
Další položkou, kterou nezajišťuje dodavatel, jsou obalové materiály a kontejnery, které rovněž musí plnit speciální požadavky na přepravu munice, a po dodání munice zůstávají v majetku ozbrojených sil Ukrajiny.
„Jsou i další související náklady, jejíž detaily nelze z objektivních důvodů sdělovat, a to například i náklady na výměnu určitých komponent munice nově vyrobenými komponenty,“ konstatoval Čírtek.
Marži ve výši 500 eur na jeden granát označil za zcela lživou a vykonstruovanou. „Na dodávce je samozřejmě realizován zisk, ale zásadně nižší a zcela v rámci toho, co lze označit za zisk přiměřený,“ dodal.
To potvrdil i zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Cena, za kterou Česko munici pro Ukrajinu nakupuje, se od počátku odvíjí od toho, za kolik stejný produkt vyvážely české firmy skrz český systém licenčního řízení v minulosti. „Mohli jsme vidět, kdyby tam bylo nějaké radikální navýšení. To nebylo nějaké skokové či extrémní,“ uvedl s tím, že cena, za kterou munici pro Kyjev pořizují zahraniční partneři, bývá v násobcích té české.