natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: první ponorka, Zeppelin přes Atlantik a Margaret Thatcher

  11. října 2021  7:01
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 11. do 17. října, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  11. října 2002 rozhodla Aliance o prodloužení operace Amber Fox (jantarová liška). Konec mise byl posunut z původního 27. října na 15. prosince. Ve velení operace pokračovalo Nizozemsko, které ji mělo vést do konce původního termínu. Operace měla poskytnout ochranu mezinárodním pozorovatelům, kteří dohlíželi na opětovné zavedení bezpečnostních složek do krizové oblasti bývalé Jugoslávie.

  Zdroj: NATO

  12. října 1900 byla do služby uvedena americká ponorka USS Holland (SS-1). Šlo o první moderní ponorku amerického námořnictva. Plavidlo bylo spuštěno na vodu v květnu 1897 a první podvodní plavbu úspěšně absolvovalo 17. března 1898. Pojmenovaná byla po Johnu Phillipovi Hollandovi, který je často považován za muže, který byl největším přínosem pro vývoj ponorek jako takových.

  Zdroj: Naval History

  13. října 1925 se narodila Margaret Thatcher. Byla první ženou v Evropě na premiérském postu. Jako jediná ve dvacátém století ve Velké Británii zvítězila ve třech po sobě jdoucích volebních obdobích. V čase své rezignace byla nejdéle sloužící osobou na postu premiéra Británie od roku 1827.

  Zdroj: Britannica

  14. října 1998 byla v Bělehradě podepsána dohoda umožňující neozbrojeným letounům NATO přístup do vzdušného prostoru nad Kosovem.

  Zdroj: natoaktual.cz

  15. října 1928 dokončila vzducholoď Graf Zeppelin první komerční mezikontinentální let. Vystartovala 11. října z Friedrichshafenu v 7:54 ráno a přistála 15. října na námořní základně Lakehurst v americkém New Jersey. Let trval celkově 111 hodin a 44 minut. Vzducholoď vezla 40 členů posádky a 20 cestujících.

  Zdroj: Airships

  16. října 1967 byla otevřena v Bruselu nová centrála NATO. Komplex nechala narychlo vybudovat belgická vláda jako provizorium po překotném stěhování centrály z Paříže, když Francie opustila vojenské struktury NATO kvůli snaze o udržení si vojenské nezávislosti na Spojených státech.

  Zdroj: natoaktual.cz

  17. října 1994 se Willy Claes ujal pozice generálního tajemníka NATO. Na základě návrhu ministrů zahraničních věcí členských států v čele Aliance vystřídal Manfreda Wörnera. Avšak již v prosinci následujícího roku jej vystřídal na této pozici Javier Solana.

  Zdroj: natoaktual.cz

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media