Minuta týdne: nástup Železné lady, konec války a vstup Německa do NATO

Vydáno 03.05.2021
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 3. do 9. května, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

3. května 1979 se první britskou premiérkou a zároveň první ženou na této pozici v Evropě stala Margaret Thatcherová (šéfka Konzervativní strany), přezdívána i „Železná lady“.

Zdroj: History.com

4. – 6. května 1962 se uskutečnilo zasedání ministrů zahraničních věcí členských států NATO v Aténách, kde byla přijata takzvaná Athénská směrnice o možnosti použití jaderných zbraní. Ta Alianci umožňovala reagovat na případný sovětsky útok v stejné míře právě za využití jaderných zbraní.

Zdroj: State.gov

5. května 1945 vypuklo v Praze povstání proti okupaci nacistického Německa, které vzešlo z plánů domácího odboje a exilové vlády v Londýně. Češi byli nuceni hledat spojence, neboť německá vojska byla ve značné převaze. Do bojů se nakonec zapojila Rudá armáda, po odmítnutí od americké strany, která Čechy považovala za sovětskou operační zónu.

Zdroj: irozhlas.cz

6. května 1955 se členem Aliance stala Spolková republika Německo, pro kterou to bylo úspěšné završení snah o integraci do západoevropských obranných struktur po druhé světové válce.

Zdroj: NATO

7. května 1997 bylo otevřeno Informační a dokumentační středisko NATO v Kyjevě, první informační kancelář NATO v partnerské zemi. Stalo se tak večer před podepsáním dohody o partnerství mezi NATO a Ukrajinou. Jeho úkolem je zvyšování povědomí a porozumění NATO na Ukrajině, informování veřejností o partnerství a spolupráci a podpora strategické komunikace.

Zdroj: NATO

8. květen 1945 se považuje za datum oficiálního ukončení bojů druhé světové války v Evropě po kapitulaci Německa (ve světe definitivně až 2. září po kapitulaci Japonska), nejkrvavějšího konfliktu v historii.

Zdroj: iDNES.cz

9. května 1950 odprezentoval francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman, takzvaný Schumanův plán, kterým položil základy dnešní Evropské unie.

Zdroj: Europa.eu

luc natoaktual.cz