Minuta týdne: první kosmonautka, Schengen, odzbrojení a mise na Balkáně

Vydáno 16.06.2021
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 14. do 20. června, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

14. června 1985 byla podepsána Schengenská smlouva. Dohoda, která znamenala postupné odstranění kontrol na vnitřních hranicích a volný pohyb občanů signatářských států, je dnes jedním z největších benefitů členství v Evropské unii.

Zdroj: Europa.eu

15. června 1993 byla spuštěna mise Sharp Guard na území bývalé Jugoslávie. Společná námořní operace NATO a Západoevropské unie měla za cíl dohled a vynucování sankcí OSN vůči Srbsku-Černé Hoře. Námořní jednotky zabraňovaly neoprávněnému vstupu lodí do teritoriálních vod Federální republiky Jugoslávie (Srbska a Černé Hory) a taktéž zabraňovaly dovozu jakýchkoli zbraní do bývalé Jugoslávie.

Zdroj: natoaktual.cz

16. června 1963 odstartovala do vesmíru kosmická loď Vostok 6. Byl to sovětský kosmický let na palubě s vůbec první ženou ve vesmíru – kosmonautkou Valentinou Těreškovovou.

Zdroj: NASA

17. června 1999 potvrdil Senát ČR o vyslání českých vojáků do Kosova. Poslanecká sněmovna rozhodla 15. června o vyslání 800 osob, což představovalo navýšení oproti dřívějšímu návrhu vlády o maximálně 150 vojáků.

Zdroj: natoaktual.cz

18. června 1979 byla podepsána smlouva SALT II mezi USA a Sovětským svazem. Smlouva, kterou podepsali americký prezident Jimmy Carter a sovětsky vůdce Leonid Brežněv, se zabývala jadernými zbraněmi a omezením zbrojení.

Zdroj: History.com

19. června 1974 byla vydaná takzvaná Ottawská deklarace, nebo Deklarace o atlantických vztazích. Ministři členských států se shodli na pokračování závazků, důležitosti koordinace společné obrany či nutnosti vnímat proměny bezpečnostního prostředí, které se v průběhu desetiletí vyvíjelo značně dynamicky.

Zdroj: NATO

20. června 1998 začala mise SFOR II (Joint Forge) v bývalé jugoslávské republice Bosně a Hercegovině. Úkolem stabilizační operace bylo odstrašovat a zabraňovat obnovení etnických nepokojů nebo ohrožení míru, udržovat prostředí, které umožní další pokračování mírového procesu a poskytovat selektivní podporu civilním organizacím. Do operace se aktivně zapojila i Česká republika. V průběhu let se na území Bosny a Hercegoviny vystřídalo 6 300 českých vojáků. Skončila 2. prosince 2004.

Zdroj: natoaktual.cz

luc natoaktual.cz