natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: první kosmonautka, Schengen, odzbrojení a mise na Balkáně

  16. června 2021  12:25
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 14. do 20. června, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  14. června 1985 byla podepsána Schengenská smlouva. Dohoda, která znamenala postupné odstranění kontrol na vnitřních hranicích a volný pohyb občanů signatářských států, je dnes jedním z největších benefitů členství v Evropské unii.

  Zdroj: Europa.eu

  15. června 1993 byla spuštěna mise Sharp Guard na území bývalé Jugoslávie. Společná námořní operace NATO a Západoevropské unie měla za cíl dohled a vynucování sankcí OSN vůči Srbsku-Černé Hoře. Námořní jednotky zabraňovaly neoprávněnému vstupu lodí do teritoriálních vod Federální republiky Jugoslávie (Srbska a Černé Hory) a taktéž zabraňovaly dovozu jakýchkoli zbraní do bývalé Jugoslávie.

  Zdroj: natoaktual.cz

  16. června 1963 odstartovala do vesmíru kosmická loď Vostok 6. Byl to sovětský kosmický let na palubě s vůbec první ženou ve vesmíru – kosmonautkou Valentinou Těreškovovou.

  Zdroj: NASA

  17. června 1999 potvrdil Senát ČR o vyslání českých vojáků do Kosova. Poslanecká sněmovna rozhodla 15. června o vyslání 800 osob, což představovalo navýšení oproti dřívějšímu návrhu vlády o maximálně 150 vojáků.

  Zdroj: natoaktual.cz

  18. června 1979 byla podepsána smlouva SALT II mezi USA a Sovětským svazem. Smlouva, kterou podepsali americký prezident Jimmy Carter a sovětsky vůdce Leonid Brežněv, se zabývala jadernými zbraněmi a omezením zbrojení.

  Zdroj: History.com

  19. června 1974 byla vydaná takzvaná Ottawská deklarace, nebo Deklarace o atlantických vztazích. Ministři členských států se shodli na pokračování závazků, důležitosti koordinace společné obrany či nutnosti vnímat proměny bezpečnostního prostředí, které se v průběhu desetiletí vyvíjelo značně dynamicky.

  Zdroj: NATO

  20. června 1998 začala mise SFOR II (Joint Forge) v bývalé jugoslávské republice Bosně a Hercegovině. Úkolem stabilizační operace bylo odstrašovat a zabraňovat obnovení etnických nepokojů nebo ohrožení míru, udržovat prostředí, které umožní další pokračování mírového procesu a poskytovat selektivní podporu civilním organizacím. Do operace se aktivně zapojila i Česká republika. V průběhu let se na území Bosny a Hercegoviny vystřídalo 6 300 českých vojáků. Skončila 2. prosince 2004.

  Zdroj: natoaktual.cz

  luc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media