17. května 2002 bylo s podporou NATO založeno fórum „Nová obranná agenda“. Jeho cílem mělo být projednávaní obranných a bezpečnostních politik NATO a Evropské unie mezi odborníky z různých oblastí. V současnosti je většina jeho agendy součástí nezávislého think-tanku Přátelé Evropy.
Zdroj: NATO
18. května 1950, téměř rok po vzniku Severoatlantické aliance, se ministři zahraničních věcí dvanácti zakládajících států setkali v Lancasteru v Londýně, aby se dohodli na cílech, prioritách a struktuře NATO.
Zdroje: FCDO.GOV, britishpathe.com
19. května 2016 podepsali ministři zahraničních věcí členských státu Aliance přístupový protokol pro Severní Makedonii. Neformální pozvání bylo vysloveno již v prosinci 2015 i přes ostrou kritiku ze strany Ruska, které pozvání Severní Makedonie označilo za provokaci. Severní Makedonie se členským státem NATO stala v roce 2020 po vyřešení sporu s Řeckem ohledně svého názvu.
Zdroj: NY Times
20. května 1938 byl do zbraně povolán I. ročník záloh československé branné moci s cílem zabezpečit ostrahu hranic před možným nájezdem německých vojsk. Všeobecná mobilizace byla prezidentem vyhlášena v září téhož roku.
Zdroj: Univerzita obrany
21. května 2008 Vláda České republiky oficiálně uznala nezávislost Kosova vyslovením souhlasu s navázáním diplomatických styků. Potvrdila tím svoji aktivní politiku na západním Balkánu a úsilí o stabilizaci regionu a rozvoj demokracie.
Zdroj: Vláda ČR
22. května 1942 vstoupilo do druhé světové války Mexiko vyhlášením války proti mocnostem Osy poté, co německé ponorky začaly útočit na jejich obchodní lodě a ropné tankery. Válka měla pro Mexiko přínos v podobě finanční podpory Spojených států na rozvoj dopravy, průmyslu, armády a dalších, ale i rozvoje mexicko-amerických vztahů.
Zdroj: thoughtco.com
23. květen 1618 byl začátkem třicetileté války, na kterou se váže tzv. Pražská defenestrace, kdy došlo k vyhození katolických císařských místodržících z okna kanceláře na Pražském hradě.
Zdroj: VHÚ