natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: Mexiko ve válce, povolání záloh a pozvánka Severní Makedonii

  17. května 2021  10:45
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 17. do 23. května, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  17. května 2002 bylo s podporou NATO založeno fórum „Nová obranná agenda“. Jeho cílem mělo být projednávaní obranných a bezpečnostních politik NATO a Evropské unie mezi odborníky z různých oblastí. V současnosti je většina jeho agendy součástí nezávislého think-tanku Přátelé Evropy.

  Zdroj: NATO

  18. května 1950, téměř rok po vzniku Severoatlantické aliance, se ministři zahraničních věcí dvanácti zakládajících států setkali v Lancasteru v Londýně, aby se dohodli na cílech, prioritách a struktuře NATO.

  Zdroje: FCDO.GOV, britishpathe.com

  19. května 2016 podepsali ministři zahraničních věcí členských státu Aliance přístupový protokol pro Severní Makedonii. Neformální pozvání bylo vysloveno již v prosinci 2015 i přes ostrou kritiku ze strany Ruska, které pozvání Severní Makedonie označilo za provokaci. Severní Makedonie se členským státem NATO stala v roce 2020 po vyřešení sporu s Řeckem ohledně svého názvu.

  Zdroj: NY Times

  20. května 1938 byl do zbraně povolán I. ročník záloh československé branné moci s cílem zabezpečit ostrahu hranic před možným nájezdem německých vojsk. Všeobecná mobilizace byla prezidentem vyhlášena v září téhož roku.

  Zdroj: Univerzita obrany

  21. května 2008 Vláda České republiky oficiálně uznala nezávislost Kosova vyslovením souhlasu s navázáním diplomatických styků. Potvrdila tím svoji aktivní politiku na západním Balkánu a úsilí o stabilizaci regionu a rozvoj demokracie.

  Zdroj: Vláda ČR

  22. května 1942 vstoupilo do druhé světové války Mexiko vyhlášením války proti mocnostem Osy poté, co německé ponorky začaly útočit na jejich obchodní lodě a ropné tankery. Válka měla pro Mexiko přínos v podobě finanční podpory Spojených států na rozvoj dopravy, průmyslu, armády a dalších, ale i rozvoje mexicko-amerických vztahů.

  Zdroj: thoughtco.com

  23. květen 1618 byl začátkem třicetileté války, na kterou se váže tzv. Pražská defenestrace, kdy došlo k vyhození katolických císařských místodržících z okna kanceláře na Pražském hradě.

  Zdroj: VHÚ

  luc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media