natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armádě vrátí zatím jen půlku. Zbylých 5 miliard možná v únoru, řekl Babiš

  28. ledna 2021  6:16
  Vláda na mimořádné schůzi ve středu večer schválila přesun pěti miliard korun z vládní rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Jde jen o polovinu sumy, kterou v prosinci obraně na nátlak komunistů škrtla. O druhé půlce se podle premiéra Babiše rozhodne v únoru.  

  Premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar na veletrhu obranných technologií IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Těch dalších pět miliard bude předmětem dalšího jednání mezi ministerstvem financí a ministerstvem obrany z hlediska nároků i dalších rezortů. Takže to, co jsme slíbili, plníme, i když ne najednou, ale bude to mít ještě nějaký vývoj,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

  Hybridní válka komunistů? Nevím, ale Rusku nahrávají, říká Pojar

  Vláda původně slíbila, že armádě vrátí 10 miliard, o které přišla při schvalování státního rozpočtu, do konce ledna. Komunisté v prosinci sumu nechali škrtnou ministerstvu obrany výměnou za podporu při hlasování o státním rozpočtu. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval.

  „Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků,“ vzkázal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Pro armádu jde o klíčovou sumu pro další modernizaci. Ministerstvo obrany by po slíbeném přesunu peněz zpět mělo letos hospodařit s 85,4 miliardami korun. Z toho na investice do modernizace má být vyčleněno až 25 miliard.

  Zhruba 15 miliard je na splátky již uzavřených smluv a inkriminovaných 10 miliard na další plánované klíčové nákupy - pásové obrněnce, protivzdušná obrany a další.

  Bez desetimiliardové sumy by ministerstvo muselo omezit právě investice do modernizace armády. Zároveň by byl ohrožen slib vlády, že bude letos na obranu obranu 1,4 procenta HDP. Rovněž by se vzdálil závazek České republiky spojencům z NATO, že země bude v roce 2024 dávat na obranu 2 procenta HDP.

  Přesun jen poloviny peněz kritizovala opozice. Podle šéfky sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) vracení zbytku peněz „asi v únoru“ přesvědčivě nezní a plánované investice armády jsou stále v ohrožení. „Neochota přesunout celých 10 miliard je důkazem, jak moc drží KSČM vládu pod krkem,“ uvedla.

  Podle někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO Petra Pavla si „vláda koupila čas“. Generál varoval, že zajišťovat obranu země nejde jen částečně, ani plnit jen půlku našeho spojeneckého závazku. 

  „Jako chytrá horákyně. Splnit slib jen napůl, aby mohli být všichni trochu spokojení,“ konstatoval. Vojáci ale podle jeho slov pracují na 100 procent a zaslouží si splnit celé dané slovo.

  „Ministru Metnarovi se asi konečně podařilo připojit na jednání vlády, ale zdá se, že v půlce vypadlo spojení,“ napsal v reakci na výsledek jednání vlády místopředseda zahraničího výboru Jan Lipavský (Piráti).

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media