Projekt MARTE, co je akronym pro „Main ARmoured Tank of Europe“, získal podporu Evropské komise a z evropského obranného fondu grant ve výši zhruba 20 milionů eur (přes 490 milionů korun). Peníze mají sloužit na studii a komplexní návrh nové bojové platformy v čistě evropské režii.
Jde o společný projekt předních firem obranného průmyslu - KNDS a Rheinmetall a další padesátky subjektů z celé Evropy. Kromě finančního grantu má projekt podporu dvanácti ministerstev obrany – Německa, Belgie, Španělska, Litva, Estonska, Finska, Řecka, Itálie, Nizozemska, Norska, Rumunska a Švédska. Obecně se předpokládá, že to budou první zákazníci pro tanky zbrusu nové generace.
„V době rostoucí geopolitické nejistoty vyjadřuje tato iniciativa touhu po větší strategické autonomii v otázkách obrany a bezpečnosti, a MARTE tak představuje strategickou investici do evropských obranných schopností,“ uvádí se v oficiálním prohlášení německého Rheinmetallu.
Integrací inovativních a převratných technologií má být navržen odolný obranný systém, který bude přizpůsoben vyvíjejícím se výzvám moderního válčení a zohlední zkušenosti získané ze současných konfliktů.
„Koordinátorem projektu je MARTE ARGE, společný podnik KNDS a Rheinmetall. Do základního vývojového „týmu“ pak patří ještě společnosti Leonardo SPA (Itálie), Indra Sistemas SA (Španělsko) a SAAB AB (Švédsko). Každá z nich bude zodpovídat za jeden z pěti technických pracovních balíčků technických řešení, z nichž se pka bude nový tank skládat.