Zakázka bude prvním velkým projektem pro AMOS - nově založenou agenturu pro mezivládní obrannou spolupráci. “Půjde o smlouvu na mezivládní úrovni. Je to první velký úkol pro naši novou agenturu,” konstatoval Metnar.
Severomakedonská armáda má v současnosti zhruba 8 500 vojáků. Páteř výzbroje tvoří pestrá směsice obrněných vozidel a tanků ruské, německé, řecké a americké výroby. Země nemá vlastní nadzvukové letectvo.
AMOS umožní českým firmám prodávat vojenský materiál na mezivládní úrovni |
Papírově má armáda 4 transportní stroje Mi-8/17, 6 bitevníků Mi-24 a 4 cvičné stroje Bell 206. Policejní vrtulníková jednotka pak disponuje třemi stroji Mi-17 a dvěma modernějšími americkými vrtulníky Bell.
“Předpoklad nasunutí prvních dvou strojů Mi do Prahy je ještě během letošního roku,” uvedl ředitel LOM Praha Jiří Protiva.
Metnar v Severní Makedonii v úterý jednal o bilaterálních vztazích a spolupráci v rámci NATO.
“Severní Makedonie je pro Českou republiku velmi důležitým partnerem. V loňském roce se podařilo úspěšně dokončit proces jejího vstupu do NATO a podporujeme i vstup země do Evropské unie,” dodal Metnar.
Modernizace a generální oprava vrtulníků má být podle něj důležitým milníkem vzájemné spolupráce.
Už loni česká vláda schválila finanční dar 5 milionů korun na nákup protichemického ochranného vybavení pro severomakedonské ozbrojené síly. Další prostředky chce Česko svému spojenci věnovat na zajištění ochrany utajovaných informací podle standardů NATO.