natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Maďarsko spouští společný podnik s výrobcem obrněnců

  18. srpna 2020  9:38
  Maďarsko uzavřelo dohodu s německým výrobcem Rheinmetall o výrobě obrněných vozidel Lynx. V zemi má vzniknout výrobní závod i testovací a vývojové centrum. Obecně se očekává, že maďarská armáda nakoupí řádově stovky pásových obrněnců.  

  Obrněnec Lynx během armádních testů na Libavé | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Maďarská vláda a německá společnost v pondělí podpisem dohody v německém Unterlüssu potvrdily založení společného podniku - takzvaného Joint Venture v hodnotě 2 miliard eur.

  Přední evropský výrobce vojenské techniky a maďarská vláda společně v zemi vytvoří výrobní závod a testovací a vývojové centrum, kde se bude vyrábět bojové vozidlo Lynx. Obecně se očekává, že by maďarská armáda měla v nejbližší době objednat až 200 těchto vozidel.

  „Maďarsko nahrazuje svoji těžkou vojenskou techniku, a to jako součást svého závazku v NATO. Po tancích a dělostřelectvu přišla řada na bojová vozidla pěchoty, jež tvoří páteř našich bojových schopností,“ uvedl maďarský vládní komisař pro vývoj v oblasti obrany Gáspár Maróth.

  Podle ministra pro inovace a technologie Lászla Palkovicse jde spolupráce s německým výrobcem ještě dál. Od partnerství s přední evropskou společností si slibuje modernizaci maďarského obranného průmyslu jako takového a díky novým technologiím také rozšíření průmyslového portfolia.

  „Jsme hrdí, že se můžeme významně zapojit do růstu schopností Maďarska v oblasti obranných technologií, a to ve spolupráci s lokálním průmyslem,“ konstatoval šéf Rheinmetallu Armin Papperger.

  Vozidlo Lynx je přitom také jedním ze tří kandidátů na přezbrojení české armády. V největší zbrojní zakázce chce ministerstvo obrany nakoupit 210 pásových obrněnců až za 53 miliard korun. Smlouva s vítězem by mohla být podepsána ještě letos.

  Ve výběru jsou tři uchazeči. Britsko-švédský výrobce BAE Systems Hägglunds AB s vozidlem CV90, GDELS s obrněncem Ascod a právě německý koncern Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx.

  „Náš program běží podle plánu... Máme moderní vozidlo s moderním designem. Všichni výrobci říkají, že je jejich produkt nejlepší. Já říkám, že bych do boje jel s tímto vozidlem,“ uvedl viceprezident Rheinmetallu Oliver Miteelsdorf. České armádě by podle svých slov chtěl dodávat to nejlepší řešení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media