natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Běloruská armáda je v plné bojové pohotovosti, tvrdí Lukašenko

  18. srpna 2020  19:03
  Běloruská vojska na západní hranici země jsou v plné bojové pohotovosti, oznámil na schůzce s členy bezpečnostní rady státu prezident Alexander Lukašenko. Armáda v pondělí avizovala zahájení rozsáhlých čtyřdenních manévrů na hranicích s Litvou a Polskem a v úterý potvrdila i zintenzivnění vojenských letů a cvičení protivzdušné obrany v rámci ochrany hranic.  

  Běloruská armáda | foto: mil.by

  Lukašenko na schůzce bezpečnostní rady státu uvedl, že situace poblíž západních hranic Běloruska se stupňuje. Předtím o víkendu obvinil Severoatlantickou alianci, že západní země v regionu shromažďují vojenské síly.

  „Děkuji Bohu, že jsme na to reagovali a nasadili bojové jednotky naší armády na západních hranicích naší hranice a přivedli je k plné bojové pohotovosti,“ citovala Lukašenka agentura Belta.

  Podle Lukašenka Bělorusko čelí krizi nejen doma, ale také zvenčí. „A skutečnost, že se jedná o naprosto koordinované akce, již můžeme vidět zcela jasně. Ale to ještě není vrchol,“ prohlásil.

  Lukašenko straší vpádem vojsk NATO. Bělorusko spouští velké manévry

  Velení běloruské armády v pondělí potvrdilo zahájení rozsáhlých čtyřdenních manévrů v Hrodenské oblasti poblíž hranic s Polskem a Litvou, do kterých se mají zapojit raketové prapory, dělostřelectvo, protivzdušná obrana i výsadková brigáda.

  Vzdušné síly pak od úterka zintenzivnily vojenské lety podél běloruských hranic. „Lety probíhají v rámci ochrany státní hranice v běloruském vzdušném prostoru,“ informovala tisková služba ministerstva. K hlídkovým letům má letectvo využívat stroje An-26 a Jak-130 i stíhací letouny.

  Severoatlantická aliance jakékoliv spojení se situací v Bělorusku a svými cvičeními v Pobaltí a v Polsku rezolutně odmítla. Šéf Aliance Jens Stoltenberg vzkázal, že Aliance zůstává k situaci v Bělorusku ostražitá a je připravena chránit své spojence, aniž by ale představovala hrozbu pro Minsk.

  „NATO nepředstavuje hrozbu pro Bělorusko a v regionu neshromažďuje žádnou armádu. Zůstáváme ostražití, přísně defenzivní, a jsme připraveni odradit od jakékoliv agrese vůči spojencům NATO,“ prohlásil.

  Posílenou vojenskou přítomnost v Pobaltí i Polsku spojenci zavedli po ruské anexi Krymu v roce 2014 kvůli obavám některých zemí na takzvaném východním křídle z případných podobných ruských akcí jako na východě Ukrajiny.

  Lukašenko po propuknutí masivních protestů v zemi kvůli výsledkům prezidentských voleb tvrdí, že protesty proti jeho režimu jsou řízené zvenčí, například z Polska, Nizozemska, Ukrajiny nebo i Česka. A v této souvislosti opakovaně uvedl, že je znepokojen vojenskými cvičeními sil NATO v Litvě a v Polsku a že na něj pohlíží jako na zbrojení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media