LOM chystá nákup čtyř cvičných letounů L-39NG z dílen Aera

Vydáno 29.08.2022
Státní podnik LOM Praha připravuje podpis dohody o nákupu čtyř moderních letounů L-39NG, které chce využívat pro výcvik českých armádních pilotů, ale také přilákat nové zákazníky do svého cena leteckého výcviku. Smlouvu chce společnost podepsat během září.  

Letoun L-39NG | foto: Aero Vodochody

„O nové technice v Centru leteckého výcviku se hovoří již několik let. Nadcházející období konečně přinese průlom – státní podnik podepíše s Aero Vodochody v příštích týdnech smlouvu na nákup čtyř letounů L-39NG,“ potvrdil mluvčí podniku Pavel Lang.

První stroje by měly být dodány do pardubického Centra leteckého výcviku v roce 2024, další o rok později.

V leteckém parku tak postupně nahradí nyní používané stroje L-39C Albatros. O náhradě cvičných letounů za moderní se mluví už několik let. Nákup až šesti nových letounů plánuje české ministerstvo obrany minimálně od roku 2018.

LOM Praha, který mimo jiné zajišťuje výcvik českých armádních pilotů, chce nakoupit nejprve čtyři nové stroje s tím, že na nákup čtyř dalších bude mít opci.

V zakázce bude zahrnut i výcvik, pozemní vybavení nebo sada náhradních dílů. Nákup chce státní podnik, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, financovat z bankovního úvěru.

Jen před několika dny získal cvičný proudový letoun L-39NG z dílen Aera Vodochody takzvanou typovou certifikaci, která umožňuje dodávky zákazníkům. Firma hlásí zcela zaplněné výrobní kapacity až do roku 2025 a jedná s několika novými zákazníky v Asii, Evropě i Africe.

Stroje si zatím objednal Senegal, Thajsko nebo Maďarsko.

inc natoaktual.cz