„Podpis dalších smluv je konkrétním důkazem silného partnerství mezi českým průmyslem a společností Lockheed Martin. Tento krok potvrzuje naše společné úsilí o modernizaci obranného průmyslu a posílení České republiky jako spolehlivého partnera v rámci NATO,“ uvedla vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová z ministerstva obrany.
Nově podepsané smlouvy byly uzavřeny s výzkumným centrem HiLASE Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, společností Honeywell International a konsorciem Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) a Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Významná spolupráce s centrem HiLASE a konsorciem VZLÚ/ČVUT se zaměří na výzkum v oblasti umělé inteligence a autonomního řízení bezpilotních prostředků, stejně jako na využití špičkových laserových technologií pro vývoj nových materiálů a konstrukcí. Tyto projekty mají představovat zásadní krok v technologickém rozvoji České republiky v oblasti moderní obrany a průmyslu.
Smlouva se společností Honeywell International, mateřskou firmou Honeywell Aerospace Olomouc, rozšiřuje spolupráci na vývoji klíčových komponent pro letoun F-35. Výrobní závod v Hlubočkách se má stát významným hráčem v celosvětovém dodavatelském řetězci programu letounu páté generace.
Americký gigant už květnu podepsal dvě dohody o spolupráci státním podnikem LOM Praha a konsorciem PBS/One3D/HiLASE.
Česká republika si objednala u amerického výrobce 24 nových letounů F-35. Součástí dohody o pořízení letounů je pak účast českých firem na průmyslových programech. Celkově jde o 11 projektů s Lockheed Martin a 3 projekty s výrobcem motorů Pratt & Whitney. Zapojit se má celkem 13 českých podniků a univerzit. Podílet se mají na výrobě komponentů, výzkumu a vývoji, pilotním výcviku a údržbě letounů F-35.
F-35 je nejen obrannou a bezpečnostní investicí, ale i investicí do české ekonomiky,“ uvedl k podpisu nových dohod americký velvyslanec v Praze Bijan Sabet. Tři nové dohody o průmyslové spolupráci v hodnotě přes 300 milionů dolarů podle něj představují investici do špičkových technologií, výzkumu a transferu technologií a umožní českému obrannému průmyslu další růst.