natoaktual.cz

Při výbuchu neznámé munice Libavé zemřel voják, dalších 8 lidí je zraněných

17. června 2024  15:56,  aktualizováno  18:41
Ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku před polednem vybuchla zatím blíže neurčená munice. Zemřel při tom jeden voják, dalších sedm vojáků a jeden civilní zaměstnanec bylo zraněno. K tragické události došlo při pyrotechnickém výcviku. Nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o sabotáž.  

Hranice vojenského újezdu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Na místě bohužel zemřel jeden voják, dalších osm lidí bylo zraněno – sedm vojáků z povolání a jeden občanský zaměstnanec,“ uvedla k incidentu armáda.

Zranění byli převezeni do vojenské a fakultní nemocnice v Olomouci. Na místě zasahovaly záchrannářské vrtulníky. Rodiny zraněných a zemřelého vojáka byly vyrozuměny. „Veřejnost budeme o dalším vývoji informovat, nyní prosíme o trpělivost,“ dodala armáda na sociální síti X.

K výbuchu došlo krátce po jedenácté hodině dopoledne. Podle armády explodovala zatím nespecifikované munice ve v prostoru trhací jámy Čermná.

Munice vybuchla během plánovaného výcviku pyrotechniků. Na místě bylo zraněno sedm vojáků z povolání a jeden občanský zaměstnanec. Jeden voják na místě bohužel zemřel. Všichni byli příslušníky Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí.

Událost vyšetřuje Vojenská policie, která zahájila úkony v trestním řízení.

Na místo odpoledne přijela ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Explozi označila za tragickou událost, jejíž příčina je a bude předmětem vyšetřování.

„Bohužel tato událost si vyžádala jednu oběť na lidském životě a několik raněných. Myslím na všechny pozůstalé zemřelého vojáka a také na všechny raněné. Přeji jim, aby se co nejdříve uzdravili a vyvázli bez vážných následků,“ napsala.

Ve výcvikovém prostoru Libavá se osobně seznámila s následky výbuchu munice a poděkovala všem složkám za profesionální zásah.

Nic podle ní nenasvědčuje tomu, že by šlo o sabotáž. „Na základě informací získaných v místě dnešní tragické události na Libavé mohu konstatovat, že dle prvotních zjištění lze vyloučit, že by výbuch byl způsoben sabotážní či jinou činností ze strany cizí moci,“ konstatovala.

Rezolutně se ohradila proti dezinformacím a fámám, které o události kolují na sociálních sítích a ve veřejném prostoru. Například, že za „výbuchem stojí Rusko“ nebo že je na vině „neodborné zacházení s municí ukrajinských vojáků“, kteří na Libavé procházejí výcvikem.

„Více informací přinese až vyšetřování. Navštívila jsem některé z raněných. Všichni jsou naštěstí mimo ohrožení života, tři z nich byli již propuštěni z nemocnice,“ dodala ministryně.

Soustrast rodině a přátelům mrtvého vojáka vyjádřili také bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Zpráva o úmrtí českého vojáka mne zasáhla, mé myšlenky jsou s jeho rodinou. Upřímnou soustrast,“ uvedla.

Podobě reagoval na zprávy také americký velvyslanec Bijan Sabet: „Nesmírně si vážím statečných českých vojáků. V návaznosti na smutné zprávy z Libavé, kterou jsem osobně dvakrát navštívil, myslím na rodinu oběti a zraněným přeji brzké a plné zotavení“.

Na Libavé mimo jiné česká armáda cvičí ukrajinské vojáky a momentálně tam má tento týden probíhat také výcvik pěší roty aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Brno zaměřený na sladěnost družstev a čet a provedení bojových střeleb.

inc natoaktual.cz
zpět na článek