Státní podnik LOM Praha už přijímá řadu opatření k jeho převzetí. Letiště tak bude moct bez potíží kontinuálně fungovat v dosavadním režimu. Zástupci ministerstva budou současně pokračovat v jednáních s obcemi o nájemních smlouvách.
I nadále budou z letiště fungovat letecká záchranná služba, kterou provozuje armáda, nebo uživatelé z řad aeroklubů a leteckých škol. Po převzetí všech objektů budou zástupci resortu jednat i s dalšími dosavadními uživateli.
Převzetí letiště umožnilo pravomocné rozhodnutí soudu z letošního března, které bývalému nájemci PlaneStation Pilsen stanovilo lhůtu na vyklizení areálu do letošního 11. července.
Firma měla letiště pronajaté od roku 2000 na 50 let. Ministerstvo v roce 2013 smlouvu jednostranně zrušilo, ale tento krok je doposud předmětem soudních sporů. Firma v roce 2010 přestala hradit nájem údajně kvůli tomu, že nemůže letiště plně využívat, protože přistávací plocha podle ní není pro větší letadla.
Ministerstvo obrany před časem souhlasilo se vzdáním se letiště Líně pouze pro zvažovaný projekt gigafactory koncernu Volkswagen. Ukončení jednání vlády s touto společností ale podle obrany znamenalo, že letiště zůstane v majetku ministerstva. Armáda si tak má ponechat celý areál a využívat jej jako doposud, tedy jako záložní vojenské letiště.
V příštích letech v areálu vznikne také logistické centrum pro armádní potřeby nebo základna Aktivní zálohy. Klíčová role letiště není spojena pouze s leteckými aktivitami, ale má podle ministerstva obrany přesah také do případných krizových situací, při nichž může sloužit jako jediné místo pro zásobování tamního regionu technikou, léky, potravinami nebo dočasným zázemím pro obyvatelstvo z krizových oblastí.