Letectvo poprvé během manévrů vyzkoušelo laserem naváděné bomby

Vydáno 20.05.2009
Čeští letci vůbec poprvé během cvičení vyzkoušeli laserem naváděné pumy, které má letectvo již několik let k dispozici. O existenci takové munice přitom donedávna věděl jen úzký okruh zasvěcených odborníků. Letectvo využívá "inteligentní bomby" hlavně pro výcvik leteckých návodčích a pilotů letounů L-159.  

Prohlédněte si fotogalerii

Letectvo tyto laserem naváděné pumy s označením GBU-12 vůbec poprvé použilo během cvičení Flying Rhino.

"Předtím už jsme je zkoušeli například na Libavé, ale tentokrát to bylo poprvé během scénáře samotného cvičení," konstatoval major Jakub Štefánek z odboru bojové přípravy českých vzdušných sil. - více o cvičení Flying Rhino čtěte zde

Jak dodal, jde o velmi drahou munici a k cvičnému použití prostě musí být dobré důvody. Katalogová cena za jednu takovou pumu se totiž podle odborných magazínů pohybuje v rozmezí 14 až 20 tisíc amerických dolarů, tedy až 600 tisíc korun. V Jincích před několika dny letci použili pouze čtyři takové pumy.

"Aby letečtí návodčí dosáhli plné připravenosti pro nasazení v zahraniční misi, musí navedení takové zbraně ovládat. V Afghánistánu je to pak už naostro," vysvětlil jeden z důvodů Štefánek. Kromě přípravy návodčích slouží naváděné pumy i k výcviku českých pilotů letounů L-159.

"Schopnost použití přesné munice je jedním z požadavků pro případné vyslání letounů L-159 212. taktické letky do zahraniční operace typu ISAF v Afghánistánu," dodal Štefánek.

Armáda má ve výzbroji laserem naváděné pumy GBU-12 Paveway II o hmotnosti 250 kilogramů a GBU-16 o váze 500 kilogramů. "Je to nejběžněji používaná a nejlevnější přesná letecká munice," uvedl Štefánek. Letectvo má pumy k dispozici prakticky od stejné doby jako letouny L-159.

PAVEWAY II
Laserem naváděná puma americké výroby označovaná též jako "inteligentní". Základ tvoří univerzální letecká puma s označením Mk-82. Na její přední část se pak montuje naváděcí hlavice s řídícími křidélky a takzvaným okem, kde jsou detektory laserových paprsků. Zadní část pak tvoří vyklápěcí plochy pro stabilizaci letu. Používá ji americké letectvo, námořnictvo i další státy NATO. Do výzbroje byla zařazena už v roce 1976.

Puma zničí cíl s chirurgickou přesností
Princip navedení inteligentní pumy na cíl je prostý. Letecký návodčí nebo letoun vybavený laserovým ozařovačem označí cíl. Pilot letounu pak na přesně zadané souřadnice odhodí pumu. Ta jakmile zaznamená laserovou energii, sama se na označený cíl navede.

Spojenecké jednotky v Afghánistánu přitom takovou munici v dnešní době používají velmi často. Díky laserovému navedení dokáže bomba zasáhnout cíl prakticky s chirurgickou přesností.

Jde o základní pumu pro přímou leteckou podporu při operacích v blízkosti vlastních jednotek nebo civilních budov a díky přesnosti navedení a relativně malé bojové části se tak lze vyhnout civilním obětem.

Skutečnou přesnost podle Štefánka jasně dokumentují zkušenosti, které české letectvo už s touto municí má. "Zaznamenali jsme zásah jen 55 centimetrů od středu terče," řekl Štefánek s tím, že odchylky uváděné jinde ve světě jsou zhruba metr od cíle. "Ze tříkilometrové výšky a šestikilometrové vzdálenosti můžete skutečně trefit psací stůl," nastínil Štefánek.

Díky různým zapalovačům a zpožďovačům pak lze naváděnou pumu nastavit tak, že vybuchne až v přesně zadanou dobu po dopadu. Zcela reálné je tak shodit pouze jednu pumu na několikapatrovou budovu s povstalci, kteří se ukrývají ve sklepě. Díky zpožďovači puma prolétne několika patry a vybuchne až v suterénu. Okolí cíle pak není vystaveno přímým účinkům výbuchu.

Lubomír Světnička natoaktual.cz