natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Arktický hrom nad Aljaškou. Letecká show přilákala statisíce lidí

  6. srpna 2014  11:14
  Americká vojenská základna Elmendorf-Richardson na Aljašce po dvou letech opět otevřela své brány pro veřejnost. Na leteckou show nazvanou „Arktický hrom“ dorazila takřka třetina obyvatel největšího státu USA.  
  F-22 Raptor na letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce. | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz
  galerie Skupina Thunderbirds se připravuje na vystoupení během letecké show „Arctic... F-22 Raptor během letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce. F-22 Raptor během letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce. F-22 Raptor během letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce. Vystoupení skupiny Thunderbirds během letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce. F-22 Raptor během letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce. Výsadek z C-17 Globemaster během letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce. Výsadek z C-17 Globemaster během letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce. Vrtulníky UH-60 Black Hawk během letecké show „Arctic Thunder“ na Aljašce.

  Dvoudenní víkendová show „Arctic Thunder“ na letecké základně správního centra Aljašky letos přilákala podle organizátorů na 220 tisíc lidí. Samotné Anchorage, které příští rok oslaví rovných sto let od svého založení, má přitom zhruba 300 tisíc obyvatel a Aljaška celá 730 tisíc.

  Je to tedy, jako by se celé město sebralo a vyrazilo na letiště. "Je to největší jednorázová akce na celé Aljašce," řekl Dave Peters z Alaska Air Show Association, která se podílí na organizaci.

  Fotografie

  Letecká show „Arctic Thunder“ na základně Elmendorf-Richardson Aljašce.
  Letecká show „Arctic Thunder“ na základně Elmendorf-Richardson Aljašce.
  Ukázka výsadku letectva a pozemních sil během letecké show „Arctic Thunder“ na...
  Vystoupení skupiny Thunderbirds na strojích F-16 na letecké show „Arctic...

  Za ohromným diváckým úspěchem je především skutečnost, že vojenské základny na Aljašce zajišťují obživu desetitisícům místních. A lákavý je také pochopitelně program. Americké letectvo zde pravidelně představuje lidem to nejlepší a nejmodernější ze své výzbroje.

  Od obřích transportních letounů C-5 Galaxy, přes strategické bombardéry B-52 Stratofortress a B-2 Spirit  a létající tankery až po celou plejádu nadzvukových stíhacích strojů. Z nich mezi největší lákadla patřila nejvýkonnější "superstíhačka" současnosti F-22 Raptor. Jediný stroj páté generace v operačním nasazení na světě. Letoun je jako "technologický klenot" chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz.

  Asi největším diváckým magnetem ale bylo vystoupení akrobatické skupiny Thunderbirds. Světově proslulá letka na strojích F-16 amerického letectva loni kvůli škrtům v americkém obranném rozpočtu vůbec nevystupovala.

  Atraktivní byla také akční ukázka výsadku pozemních sil a letectva. Za absolutní raritu pak lze považovat letové vystoupení pilota Boba Carltona v unikátním kluzáku „Super Salto“ s přídavným proudovým motorem, který zajišťuje jeho start. Zajímavostí bezpochyby je, že motor pochází z dílen české firmy PBS z Velké Bíteše.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu