natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nákaza zasáhla letadlovou loď Roosevelt. Námořníci jsou evakuováni

  Americkou letadlovou loď USS Theodore Roosevelt zasáhla nákaza koronavirem. První členové posádky se pravděpodobně nakazili během nedávné zástavky plavidla ve vietnamském přístavu Danang. Pozitivní test na COVID-19 má zatím 93 členů posádky. Celkově na plavidle slouží přes pět tisíc lidí.  

  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt | foto: DVIIDS

  Z posádky letadlové lodi, čítající přes 5 600 lidí a kotvící nyní na Guamu, bylo do čtvrtka otestováno zatím 1 300 členů. Negativních je necelých 600 testů. Na další výsledky se čeká. Pozitivní testy na přítomnost nového koronaviru mělo 93 námořníků, z nichž jen sedm nevykazuje žádné příznaky onemocnění.

  FOTOGRAFIE

  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt
  Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt

  Podle náměstka ministra obrany pro námořnictvo Thomase B. Modlyho zdravotníci pracují na urychlení testování a v současné době také probíhá důkladná dezinfekce všech prostor třísetmetrového plavidla. „Zastavení šíření tohoto viru je boj. (Letadlová loď) Roosevelt je v této nové bitvě přímo na frontě,“ řekl.

  O pomoc se zamezením šíření nákazy požádal Pentagon kapitán lodi Brett Crozier s doporučením, že je nutné poslat do karantény většinu posádky a na letadlové lodi k tomu není kvůli stísněným podmínkám adekvátní prostor. „Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat,“ napsal Crozier v oficiálním dopise.

  Podle Modlyho se speciální zdravotnický tým přímo na palubě snaží zmapovat, jak k šíření nákazy na lodi došlo a vytvořit přesnou časovou osu. Ze zjištění zatím vyplývá, že k nakažení prvních členů posádky došlo pravděpodobně během plánované zastávky ve vietnamském přístavu Danang.

  USS Theodore Roosevelt

  Letadlová loď (CVN-71) třídy Nimitz. V aktivní službě od roku 1986. Loď je pojmenována podle 26. prezidenta USA Theodora Roosevelta. Domovským přístavem je Norfolk ve Virginii. První bojové nasazení bylo během války v Perském zálivu v letech 1990-1991.

  • Výtlak: 104 600 t 
  • Délka: 332,8 m
  • Šířka: 76,8 m
  • Ponor: 11,3 m
  • Pohon: 2× jaderný reaktor Westinghouse A4W (194 MW)
  • Rychlost: >30 uzlů (>56 km/h)
  • Dosah: neomezený po dobu 20-25 let
  • Posádka: 2480 námořníků + 3200 letecký personál
  • Výzbroj: 90 letounů a vrtulníků

  Zdroj: U.S. NAVY

  Modly připomněl, že v té době Světová zdravotnická organizace registrovala ve Vietnamu pouze 20 prokázaných případů nákazy novým koronavirem a to výlučně v hlavním městě Hanoji. „Tedy daleko od místa, kde plavidlo kotvilo,“ dodal.

  Všichni námořníci, kteří se tehdy vraceli z pevniny na palubu, byli prověřováni, byla jim měřena teplota a každý s podezřením na onemocnění byl okamžitě dán do karantény. „V té době jsme neměli žádné pozitivní testy,“ konstatoval Modly.

  Na konci čtrnáctidenní preventivní karantény vykazovali příznaky onemocnění pouze dva členové posádky na palubě. Ti byli zcela izolováni a posléze přepraveni do nemocnice námořnictva na ostrově Guam. Nyní jsou vyléčení.

  Ve zbytku posádky nyní probíhá intenzivní testování. „Identifikovali jsme a umístili do karantény všechny podezřelé z úzkého kontaktu s těmi, kteří byli pozitivně testováni,“ řekl Modly s tím, že všichni nakažení byly z lodi přesunuti a dáni do izolace.

  Na pevninu se z lodi přesunulo do karantény doposud tisíc námořníků, v příštích několika dnech by to mělo být 2 700 členů posádky.

  Velení námořnictva předpokládá, že na letadlové lodi nakonec zůstane jen asi zhruba 400 lidí, kteří se postarají o základní provoz plavidla. „Plavidlo nese zbraně, munici, drahé letouny a má také jaderné reaktory. Pro zajištění bezpečnosti a ochrany vyžaduje určitý počet lidí na palubě,“ dodal Modly.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media