natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Tanky Leopard jako strategický nákup. Česko jich pořídí až 77 za 52 miliard

  12. června 2024  20:55
  Vláda souhlasila ve středu s nákupem až 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 pro českou armádu za více jak 52 miliard korun. Kabinet zároveň pořízení tanků zařadil na seznam strategických projektů hned vedle nejmodřejších amerických stíhaček F-35, pásových obrněnců CV90 ze Švédska a nově také transportních letounů Embraer C-390 z Brazílie.  

  Zatím nejmodernější verze tanku Leopard 2A7V na veletrhu DEFEA v Aténách | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Bezpečnost České republiky je na prvním místě. Je to velký úkol… vláda vydává na obranu dvě procenta HDP, tak jak jsme slíbili v našem programovém prohlášení. A nejen, že tyto prostředky dáváme do obrany, ale také armádu usilovně modernizujeme,“ uvedl po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).

  Kabinet zatím rozhodl o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, takzvané CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to tedy ještě samotný souhlas s nákupem, ale jde o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak má vláda dostat komplexní materiál o podmínkách nákupu.

  „Dnešní rozhodnutí je velmi důležité, protože znamená společný nákup s několika zeměmi v čele s Německem, což je nepochybně výhodné,“ dodal Fiala s tím, že zapojení do takových společných nákupů umožňuje od počátku snižovat cenu díky množstevní slevě, ale také jednat o zapojení českých firem do celého dodavatelského řetězce.

  Čím blíž Rusku, tím víc na obranu. Česko má po letech splnit slib v NATO

  Dohoda by podle ministryně Jany Černochové (ODS) měla být podepsána do konce července, následovat bude vyjednávání mimo jiné právě o průmyslové spolupráci.

  „Tanky i nadále zůstávají nezbytnou součástí těžké brigády. Jako jediné kombinují vysokou palebnou sílu, pohyblivost a odolnost. Unikátnost tankové techniky potvrzují zkušenosti z bojů na Ukrajině. Nákupem nových tanků plníme nejenom závazky vůči aliančním spojencům, ale zejména vůči své vlastní obranyschopnosti,“ konstatovala.

  Nákupem nejmodernější verze tanků Leopard by se armáda měla definitivně zbavit staré sovětské tankové techniky. Projekt pořízení nových tanků totiž počítá s nákupem 61 tanků Leopard 2A8 a s opcí na dalších 16 těchto strojů (celkem 77).

  Česká armáda má tanky dostat za stejných podmínek jako německá. Předpokládané výdaje za 61 tanků činí 39,8 miliardy korun včetně DPH, za 77 tanků pak 52,1 miliardy korun. O tempu financování se bude ještě vyjednávat. Částka zahrnuje i příslušenství, školení, zkoušky a další. Započítána je i inflační a kurzová rezerva, konečná cena tak může být podle ministerstva obrany nižší.

  Tanky chce mít armáda v šesti různých modifikacích - hlavní bojový tank, velitelský tank, vyprošťovací vozidlo, mostní tank, ženijní tank a tank s kabinou pro výcvik řidičů.

  Po roce 2030 přes 120 tanků

  Pokud k nákupu skutečně dojde, česká armáda by mohla mít po roce 2030 těžkou brigádu vyzbrojenou více než 120 tanky Leopard. Kromě 77 nejmodernějších strojů ve verzi 2A8 už před časem získala 14 tanků Leopard ve starší variantě 2A4 (+1 vyprošťovací) jako dar od Německa za českou vojenskou pomoc Ukrajině.

  A stejný počet stejných tanků je Berlín připraven darovat znovu s tím, když Česko dalších 15 tanků 2A4 ještě přikoupí. Dohromady by tak mohla armáda mít až 45 tanků Leopard 2A4 (z toho 3 vyprošťovací). Cena za tanky Leopard 2A4 by se podle ministerstva měla pohybovat řádově v jednotkách miliard korun.

  Celkem by tak česká armáda mohla po roce 2030 mít až 122 tanků Leopard, což znamená značné rozšíření schopností tankového vojska, podotkla Černochová.

  Strategický seznam se rozšiřuje

  Vláda zároveň zařadila pořízení tanků na seznam strategických projektů Armády ČR. Na tom dosud figuroval nákup 24 nejmodernějších amerických stíhaček F-35 za 105,9 miliardy korun a 246 pásových obrněnců CV90 ze Švédska za 59,7 miliardy.

  Nově se na seznam kromě tanků dostala také plánovaná akvizice dvou středních transportních letounů. Ty mají rozšířit schopnosti armádního letectva přepravovat těžší a objemnější náklad na delší vzdálenosti a to i do krizových oblastí.

  Obrana jedná o nákupu dvou transportních letounů C-390 Millennium z Brazílie

  Podle provedených studií armádním požadavkům nejvíce vyhovují letouny C-390 Millennium od brazilského výrobce Embraer, na jejichž výrobě se podílí i česká společnost Aero Vodochody. Podle ministerstva obrany zatím stále probíhají nezávazné tržní konzultace. Detailní nabídku chce obrana získat na podzim.

  Armáda požaduje, aby stroje mohl být využity ke všem druhům vzdušných výsadků osob, ale i k padákovému shozu nákladu v kontejnerech či na paletách. Stroj je zároveň schopen přepravit i těžší bojová vozidla.

  Cena za oba stroje zatím není jasná. Promítnout se do ní má i pořízení speciálního modulu pro vzdušné hašení požárů, úpravy pro zajištění zdravotnického odsunu, schopnost působit jako létající tanker nebo možnost přepravy VIP pasažérů.

  Stroje by také měly být vybaveny systémem vlastní ochrany pro lety v krizových oblastech, měly by mít i ochranu před protiletadlovými řízenými střelami a systémy pro detekci zdrojů radiotechnických signálů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media