natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Stojíme za Ukrajinou, varovalo NATO před koncentrací ruských sil u hranic

  15. listopadu 2021  13:49
  Severoatlantická aliance bedlivě sleduje situaci u ukrajinských hranic, kde Rusko soustředilo podle odhadů až 90 tisíc vojáků. „Jakékoli další provokace nebo agresivní akce ze strany Ruska by vzbudily vážné obavy,“ řekl šéf NATO Jens Stoltenberg.  

  Šéf NATO Jens Stoltenberg a ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba | foto: NATO Photos

  Na neobvyklou koncentraci ruských vojenských jednotek u ukrajinských hranic upozornily Spojené státy na základě satelitních snímků.

  „V posledních týdnech jsme byli svědky rozsáhlé a neobvyklé koncentrace ruských sil v blízkosti ukrajinských hranic,“ potvrdil Stoltenberg po pondělní schůzce s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou.

  Stoltenberg zdůraznil, že NATO v tomto ohledu zůstává ostražité, a vyzval Rusko k transparentnosti svých vojenských aktivit.

  „Jakékoli další provokace nebo agresivní akce ze strany Ruska by vzbudily vážné obavy,“ prohlásil.

  Připomněl, že podobné masivní posilování vojenské přítomnosti Rusko předvedlo naposledy počátkem roku na anektovaném Krymu a v širší oblasti Černého moře.

  „NATO stojí za Ukrajinou,“ konstatoval Stoltenberg. Zopakoval, že spojenci nikdy neuznají ruskou nezákonnou a nelegitimní anexi Krymu a vyzval Moskvu, aby přestala podporovat proruské separatisty na východě Ukrajiny.

  Aliance podle něj bude nadále poskytovat Kyjevu politickou a praktickou pomoc, která „pro Rusko nepředstavuje hrozbu“.

  Ukrajinské ministerstvo obrany počátkem listopadu upozornilo, že u rusko-ukrajinských hranic se shromáždilo asi 90 tisíc vojáků. 

  „Z našeho pohledu nejde ze strany Ruska jen o zvyšování vojenské přítomnosti… Rusko demonstruje své schopnosti rychlé aktivace velkého počtu jednotek a vybavení a všechny možnosti, včetně použití vojenské síly, jsou u ruského vedení na stole,“ uvedl Kuleba.

  Rusko dlouhodobě odmítá jakékoliv agresivní úmysly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na satelitní snímky uvedl, že přesuny vojáků po ruském území jsou vnitřní záležitostí Ruska a neměly by nikoho znepokojovat.

  Moskva si naopak opakovaně stěžovala na „provokativní“ akce Spojených států a NATO v oblasti Černého moře. Aliance opakovaně namítá, že posílená vojenská přítomnost spojenců v černomořském regionu je reakcí na chování Ruska, má čistě defenzivní a transparentní charakter.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media