Kovanda: Jsem velký lobbista

11. března 2004  6:31
Šest let hájí zájmy České republiky přímo v bruselském sídle Severoatlantické aliance. Mezi kolegy velvyslanci je služebně nejstarším, doyenem. "Jsem velký lobbista," říká v rozhovoru sám o sobě český velvyslanec při NATO Karel Kovanda.  

Jak se osobně díváte na pět let členství České republiky v NATO?
"Myslím, že za těch pět let Česká republika vyzrála v pohledu na obranu a bezpečnost, vojensky i politicky. Jedním z ne příliš známých výsledků je to, že se změnil pohled Čechů na armádu jako celek. Lidé všeobecně více důvěřují armádě s tím, jak více důvěřují alianci."

Co nám přineslo hmatatelného?
"Nevstupovali jsme do aliance z kalkulu, kvůli přímým ekonomickým výsledkům, ale kvůli těm nehmatatelným věcem. Bezpečnost se totiž nahmatat nedá. I hmotné výhody ovšem jsou - infrastrukturní investice NATO nám například pomáhají budovat a modernizovat zařízení, která bychom si sami nemohli dovolit.

Jen za první dva měsíce letošního roku získala Česká republika přes miliardu korun například na modernizaci letišť. Mezi hmatatelné, ale neměřitelné výhody členství patří i zvýšení důvěryhodnosti naší země pro zahraniční investory."

Pracujete v sídle aliance? Jaká je to práce, co obnáší vysoká každodenní diplomacie?
"Začal jsem sedmý rok práce v alianci, a naše Stálá mise je přímo v jejím sídle. Práce pro mne dnes už znamená hodně rutiny: zasedání, vyjednávání. Stále je ale i hodně nového. Dostávám se do nových oblastí, geograficky i vědomostně. Práce je náročná na cestování, například příští měsíc pojedu s kolegy ze Severoatlantické rady do Afghánistánu."

Nepřipadáte si tedy jako lobbista českých zájmů?
"Samozřejmě, že jsem lobbista českých zájmů! Tím se neliším od práce jakéhokoliv jiného velvyslance. Jsem tu hlavní lobbista za Českou republiku. Teď jsem s jedním kolegou jednal, aby jeho země stáhla výhrady k jednomu projektu, o nějž nám jde.

Usiluji o to, aby v mezinárodním sekretariátu Aliance pracovalo více Čechů.  Lobbuji za to, abychom v jisté zemi (zatím neřeknu ve které) dostali přidělenu kontaktní ambasádu NATO. Taková ambasáda pak navíc slouží jako prostředník mezi nečlenskou zemí a aliancí. Už jsme je měli na Litvě a ve Vídni."

Jste uznávaným diplomatem mezi svými kolegy. Jak se v takové pozici služebně nejstaršího cítíte? Má to nějaké výhody?
"Žádné výhody to nemá, je to od minulého září jen práce navíc. Starám se o spoustu procedurálních záležitostí. Jako doyen mezi velvyslanci jsem ale koordinoval i některé významné projekty; třeba výběr nového generálního tajemníka nebyla žádná maličkost.

Podobné záležitosti jsem už řešil dvě nebo tři. Dnes například zpracovávám podíly jednotlivých členských zemí na celkovém rozpočtu NATO - a tady nejde o nic většího, než pouze o peníze ze státních rozpočtů."

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.